Anasayfa / Genel Meslekler / Noter Maaşları 2020

Noter Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Noter maaşları ne kadar ? Hayatta önemli meslekler vardır. Noterlikte bitmeyecek iş grupları arasında karşımıza çıkmaktadır. Noter olmak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunurken, meraklı sorular için nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? maaşları ne durumdadır ? ataması var mıdır ? ne iş yapar ? çalışma alanları ve iş olanakları nelerdir ? işte tüm detayları ile noterlik mesleği ve bilinmeyenleri…

Noter kime denir ? Kimdir ?

Düzenin oluşturulması adına bazı kurallar konulmuştur ki örneğin trafikte sürücü ve yayaların kurallara uyması beklenmektedir. Kurum ve kuruluşlarda da işlerin düzenli bir şekilde yürümesi için çalışanlar kendilerine verilen görevleri yerine getirmekte, vatandaşların işlerinin halledilmesine yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde farklı kurumlarda çalışan çok sayıda memur bulunmaktadır. Meslek dalları arasında karşımıza çıkan bölümlerden biri ise noterliktir. Noter, yasalar tarafından kendisine verilen yetki çerçevesinde belge ve işlemlerin geçerlilik kazanması için çalışan kişidir.

Noter ne iş yapar ?

Noter olarak çalışan kişinin yaptığı işler arasında alım- satım sözleşmesi yapmak, ihbarname göndermek, kanunen tescil edilmesi gereken işlemler ile ilgilenmek ve tescil etmek yer almaktadır. Noter, kanunlarla verilen görevleri yapan kamu görevlisidir. Hazırladığımız alt başlıkları okumadan kararınızı vermeyin. İşte noter nasıl olunur ? Tüm detaylar…

Noter nasıl olunur ?

Noter olmak isteyen adayların izlemesi gereken yol ve yöntem aşağıda verilmiştir. Kişi ilk olarak hukuk fakültesini bitirmesi gerekiyor. Daha sonra Adalet Bakanlığı tarafından noterlik belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeden sonra noterlik ilanları takip edilmesi ve başvurusu yapılması neticesinde noter olunuyor. Kısa hatlarıyla noter olmak isteyenler hakkında bilgi sunmaya çalıştık.

Noter maaşları ne kadar ?

Bu başlığımızı alt başlıklar halinde anlatmaya devam edeceğiz. Öncelikle alt dallarda noter çalışanları ne kadar maaş alır ? noter katibi ne kadar maaş alır ? noter veznedar maaşı ne kadar ? noter başkatibi ne kadar maaş alır ? ve noter memuru ne kadar maaş alır ? noter müdürü maaşı ne kadar ? sorularını net bir şekilde inceleyeceğiz. Kısaca maaş hesaplanmasını anlatalım. Bu hesap noter katibi hariç tüm personel için yapılmıştır.

İnsanlar her mesleğin ortalama maaşını tahmin edebilir. Fakat net bir şekilde hesabı şu şekilde yapılmaktadır. İlk olarak personele çıplak brüt verilir. Diyelim ki, 2 bin 500 TL çıplak brüte sahip. Bu brüt üzerine asgari geçim indirimi, sosyal denge gibi tazminatlar eklenerek toplam brüt ortaya çıkar. Diyelim ki o da 5 bin 500 TL olsun. Daha sonra yasal ve özel başlığı altında kesintiler yapılır. Yasal kesintiler vergi, sigorta ve işsizlik fonu olurken, özel kesintiler alınan avans gibi kalemlerdir. Tahmini olarak bu da 2 bin 500 TL olsun. Sonuç olarak personel net 3 bin TL maaş alır.

Şimdi ise sizden gelen kısa kısa soruların yanıtlarını tek paragraf haline yanıtlamaya çalışalım. Noterler maaş alır mı ? ya da Noter maaşını kimden alır ? Maaş olarak değilde noterin kendi işletmesi olduğu için aylık bir kazancı vardır. Bunu da biraz sonraki başlıklarımız da anlatacağız. Noter maaş vekalet ücreti ne kadar ? 2018 – 2019 için belirlenen vekalet ücreti 85 TL ile 120 TL arasındadır.

Noter çalışanları maaşları ne kadar ?

Noter başkatibi, katibi, memuru ve yardımcı hizmetler olmak üzere noter personellerini 4 kalemde toplayabiliriz. Başkatip dahil etmeden kısa kısa aldıkları maaşları konusunda bilgiler paylaşalım. Öncelikle noterler kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Hacim yoğunluğuna göre sınıflama yapılmaktadır. Burada 1. sınıf en yüksek yoğunluğunun olduğu yerlerde iken düşük işlem hacimli olan noterler ise 3. sınıftır.

Personelleri asgari ücretten başlayarak 3 bin 500 TL’ye kadar değişiklik pozisyon da çalışmaktadırlar. Memur sıfatıyla değilde, dışarıdan alımlar yapılmaktadır. Her noter kendi içerisinde personel alımını gerçekleştirmektedir. Aynı şekilde noterler birliği maaşları da burada verdiğimiz rakama yakındır. Noter vekillerinin maaşları ise noterin sınıfına göre değişmektedir. 4 bin ile 7 bin TL arasında diyebiliriz.

Noterler ne kadar maaş alıyor ?

Yukarıda bahsettiğimiz noterler kendi arasında 3 sınıfa ayrılmaktadır. 3.sınıf en düşük seviyeden 1.sınıf ise işlem hacmi en yüksek olandır. 3.sınıfta olan en az 60 bin – 80 bin TL yıllık kazanç sağlarken, 1. sınıf olan noterlerin yıllık kazançları 1 milyon TL’ye kadar ulaşabilir. Burada çalışan personel sayısı 3.sınıfa göre 5 hatta 10 katına kadar çıkabilir.


Bir önceki yazımız olan Turist Rehberliği Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir