Anasayfa / Kamu / Sağlık / Odyolog Maaşları 2020

Odyolog Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Odyolog memuru maaşları ne kadar ? Odyolog günümüz insanların merak ettiği meslek dalları arasındadır. İşitme alanında olduğunu bilenen bu bilim dalıyla ilgili detayları sizlerle paylaşacağız. Odyolog kime denir ? kimdir ? ne iş yapar ? maaşları ne kadar ? hangi alanda çalışır ? iş imkan ve olanakları nelerdir ? atamaları nasıldır ? devlet hastanesi mi yoksa üniversitesi hastanesi mi ? İşte Odyolog bölümü ve merak edilen onlarca sorunun cevabı…

Odyolog kime denir ? Kimdir ?

Odyoloji, işitme bilime verilen addır. Bu bilim dalında işitme sistemi ve buna bağlı olarak denge sistemi değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme laboratuar ortamında yapılabileceği gibi deneysel amaçlı kullanılan dış ortamlarda farklı araç ve gereçler ile de yapılabilecektir.

İşitme ve denge sistemlerinde yaşanan bu tür sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yürüten kişilere ise “odyolog” denilmektedir. Odyologluk ülkemizde 2011 yılı itibari ile meslek tanımı yapılmış olan yeni bir meslektir. Odyologlar işitme ve denge kayıplarında uygun iyileşme yöntemlerini araştırıp uygulamakla beraber, erken müdahale programlarının geliştirilmesini ve uygulanmasını da sağlarlar. Öncelikli olarak uzman bir hekimin tanı koymasının ve yönlendirmesinin ardından kullanılacak olan cihazlar odyologlar tarafından belirlenir, seçilir ve programlanması yapılır.

Odyolog ne iş yapar ?

Bunların yanı sıra odyologlar, toplumun işitme sağlığının korunması ve işitme kaybının önlenmesi için çözüm yolları arar ve buldukları bu çözümlerin uygulanması için çalışmalar yürütür. İşitme tarama programlarında görev alarak gerekli ölçümleri yapar ve kişileri işitmenin korunması hakkında bilgilendirerek daha bilinçli bir toplum için çalışırlar.

Genel olarak işitme alanında testler yapalar. Bebeklerden tutun da yetişkinlere kadar işitme testleri yapmaktadır. Bebeklerde 1 yaşında genel sağlık taraması adı altında işitme testi yaparken, yetişkinlerde duyma problemine istinaden ya da iş sağlığı ve güvenliği gereğince şirketlerin zorunlu kılmasından ötürü yapmaktadır.

Odyolog çalışma alanları nelerdir ?

Odyologlar özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde, üniversitelerde, eğitim kurumlarında çalışma imkanı bulabileceklerdir. Hem çalışma alanlarının bu denli geniş olması hem de an itibari ile ülkede yetişmiş eleman sayısının az olması sebebi ile odyoloji mesleği şu an ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. Bu rağbetin başlıca sebebi ise bu meslek grubuna sahip kişilerin herhangi bir iş bulma kaygılarının bulunmamasıdır.

Hastanelerin büyüklüğüne göre 1 yada 2 tane odyolog çalıştırılmaktadır. Özellikle ilçelerde yoğunluğu en düşük olan bölümlerin başında gelmektedir. Bu bölüme direk olan muayene olunması imkansızdır. Ancak KBB doktoru tarafından sevk aracıyla bölüm kontrolleri sağlanmaktadır.

Odyolog atamaları

ÖSYM tarafından 2 senelik Sağlık Bakanlığı atamaları içerisinde 150’den fazla atama gerçekleştirilmiştir. Atama puanları yüksek denilebilecek seviyeden kapatmıştır. En düşük 2018/4 atamasıyla 84 puanla Ankara’ya yapılmıştır. Ortalama puan aralığı ise 84 ile 91 arasındadır.

Geçtiğimiz senelere nazaran son 2 yılda alınan personel sayısında büyük artış oldu. Bunun da en büyük nedeni FETÖ kadrolarının kamudan atılmasıdır. Ayrıca son zamanlarda açılan hastane sayısının fazla olması da personel alımların en büyük etken oldu.

Odyolog iş imkan ve olanakları

İş imkanı bakımından sağlık sektörü ilk sırada yer almaktadır. KPSS puanlarının yüksek olmasıyla birlikte özel sektörde geniş iş alanına sahip olduğunu belirtebiliriz. Bir çok özel hastane ve kliniklerde çalışma alanı vardır. Bununla birlikte laboratuvarlar ve sağlık kuruluşlarında görev alabilir. Biraz sermayesi varsa, işitme cihazları gibi medikal ürünler satan işletmeler kurabilir. Ayrıca bu tip şirketlerde pazarlamacı olarak da çalışabilir.

Odyolog maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında maaşları yaklaşık olarak belirteceğiz. Odyologlar 2 alanda görev yaptığını hatırlatarak konumuza giriş yapıyoruz. Kamu alanı ve özel sektörde çalışabilir. Kamu alanı ise kendi arasında iki bölümde inceleyebiliriz. Sağlık kuruluşları ve bakanlıklara bağlı kuruluşlar… Tüm detayları ile odyolog maaşlarını inceleyelim.

Devlette Odyolog maaşları

Kamuda çalışabileceği 2 alan olduğunu yukarıda ki başlığımızın ilk satırlarında belirttik. Sağlık kuruluşları ise kendi arasında bir çok kısımlara ayrılmaktadır. Sağlık birimleri olarak devlet ve üniversite hastaneleri olarak belirtebiliriz. Peki, odyolog maaşları döner sermaye alır mı ? Döner sermayeye eklenir. Odyolog maaşları devlette ne kadar ? Devlet hastanelerinde en düşük tekniker maaşı 3 bin 600 TL iken üniversite hastanelerde bu rakam biraz daha düşmektedir. Döner sermaye göre maaşların %5 ile %10 arasında değiştiğini unutmayınız.

Aynı şekilde odyoloji bölümü maaşları da hastaneden hastaneye değişmekle birlikte ortalama 4 bin TL seviyesindedir. Odyometri teknikeri maaşları ise ortalama 3 bin 750 TL maaş alır. Burada en büyük kriter hangi hastanede görev yaptığı, ne kadar döner sermaye farkı aldığı, çalışma yılı ve diğer etkenlerin neler olduğudur.

Odyoloji uzmanı (doktor) maaşı ise döner sermaye etkeni ilk sırada olmakla birlikte en az 9 bin TL civarındadır. Sözleşmeli personel ise kadrolu çalışana göre %10 daha düşük maaşla işe başlamaktadır.

Özel sektör Odyolog maaşları

Odyoloji mezunları maaşları özel sektörde asgari ücret seviyeden başlayıp 3 bin 500 TL kadar farklı kademe ve pozisyonlarda maaş almaktadır. Odyoloji staj maaşları ise en düşük asgari ücret seviyesinin %30’dan az olmaktadır. Aynı şekilde özel hastanede odyolog maaşları 2 bin TL civarından başlayıp 4 bin TL’ye kadar değişmektedir. Kişinin çalışma yılı ve performansı özel sektörde bakılabilecek en büyük etkenlerdir.

Yurt dışı odyolog maaşlarına aşağıdaki tablodan inceleyebiliriz. Saatlik kazanç yıllık bazlı 2040 saat üzerinden hesaplanmıştır.

Ülke Yıllık Kazanç Saatlik Kazanç
Amerika Odyolog maaşları $59.850,00 $29,34
Almanya Odyolog maaşları $61.254,00 $30,03
İngiltre Odyolog maaşları $58.745,00 $28,80
Fransa Odyolog maaşları $54.985,00 $26,95


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir