Anasayfa / Kamu / Sağlık / Optisyenlik Maaşları 2020

Optisyenlik Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Bu makalemizde optisyenlik nedir ne iş yapar maaşı ne kadar ? İşte tüm detayları ile merak edilenlerin cevapları maaslari.gen.tr farkıyla sizlerle. Öncelikle günümüzün en popüler meslek grupları arasında yerini alan optisyenlik, bitmeyecek meslek dallarının arasında da sıralanıyor. İlk olarak bu bölümü okumak isteyenlere rehber olması niteliğiyle hazırladığımız bu makalemizde odak kelimemiz maaşları üzerine olacaktır.

Optisyen kimdir ? Kime denir ?

Genellikle dağıtım uzmanları olarak bilinen bu profesyoneller, göz doktorlarıyla göz bakım ihtiyaçlarını tartışmak için bire bir görüşme yaparlar ve bir göz hekimi tarafından yapılan testlere dayanarak ve hekim reçetesine uyarak gözlük seçiminde yardımcı olmaktan sorumludurlar.

Bir göz hekiminin reçetesiyle ve müşterinin tercihinini de dikkate alarak  gerekli mercekleri ve çerçeveleri sipariş edebilir, lensleri çerçevelere sığdırıp (mercekleri imal ve taşlama dahil), gerekirse özel kaplamalar uygulayabilir, müşteri için çerçeveleri ayarlayabilirler. Müşterilere gözlüklerini nasıl koruyacakları hakkında bilgi verir ve gerektiğinde gözlükleri tamir edebilirler.

Optisyen ne iş yapar ? nasıl olunur ?

Belirli markaları önererek ve uygun şekilde nasıl giyilip bakılacağını onlara göstererek müşterilere yardımcı olurlar. Ayrıca, müşteri kayıtlarını korumak ve yönetmek, çerçeveler ve objektif satışlarını desteklemek, stok durumunu takip etmek, sigorta faturalarını tutmak ve iş emirlerini tamamlamak gibi optik dağıtım işinde de yer alacak idari yetiye de sahip olurlar.

Ülkemizde Optisyenlik eğitimi 2 yıllık önlisans programları ile verilmektedir. Öğrenciler mezun olduktan sonra isterlerse dikey geçiş sınavıyla 4 yıllık ”Fizik” lisans programlarında eğitimlerine devam edebilirler. Programdan mezun olan öğrenciler, optisyenlik ile ilgili mağazalarda sorumlu idareci olarak görev alabilecekleri gibi bu alanda kendi mağazalarını da açabilirler. Ülkemizde ”gözlükçü” diye tabir ettiğimiz optik mağazalarını açma ve işletme yetkisi sadece optisyenlere özeldir.

Optisyenlik mesleği hakkında bilgiler

Gözlükçüler görme testleri, reçeteler, onarımlar ve bazı durumlarda küçük göz cerrahisi gerektiren müşterilere yardımcı olur; Esasen, müşterilerin hangi reçete gerektirdiğini belirlemelerine yardımcı olur ve sahip oldukları diğer sorulara veya ihtiyaçlara yardımcı olur. Optisyenler, her bir müşterinin sahip olduğu vizyon derinliğini ölçmek için bir phoropter adı verilen bir ekipman kullanır ve daha sonra müşterinin tam olarak hangi reçete gerektirdiğini belirleyebilir. Glokomu test etmek için göz küresi içine az miktarda hava basıncı enjekte eden bir tonometre dahil olmak üzere başka ekipman da kullanılır. Tüm gözlükçüler bu ekipmana aşina olmalı ve bazı hastalar da ayaktan düzeltme prosedürleri için lazer ameliyat makinelerini kullanabilir.

Optisyen nerede çalışır ?

Gözlükçüler ayrıca klinik ofisindeki idari kapasitede çalışırlar ve kliniğin günlük çalışması sırasında çeşitli görevlerde bulunurlar. Çoğu optisyen, geleneksel çalışma saatleri boyunca çalışacaktır, ancak bu, kliniğin saatlerine bağlı olarak değişecektir. Geleneksel olarak, bir yönetici asistanı müşterilerin randevularını ele alır, ancak bir gözlükçünün randevuları, özellikle de daha küçük bir işletmede zamanlamak için alışılmadık bir durum değildir. Çoğu durumda, gözlükçüler göz muayenelerinin yapıldığı bir klinikte çalışır. Bazı gözlükçüler reçetelerin oluşturulduğu ve değiştirildiği laboratuvarda da çalışabilir. Ancak, bazı kişiler, özellikle askerlerin göz bakımına ihtiyaç duyabilecekleri ancak bir göz doktorunun kliniğine güvenli bir şekilde erişemeyecekleri savaşlar sırasında sahada çalışabilirler.

Bir gözlükçü, genellikle iki tür personel ile çalışır: idari personel ve laboratuvar personeli. İdari personel, randevuları planlamak ve zamanlama çatışmalarını zamanında çözmek için optisyenle birlikte çalışır; Ayrıca faturalama ve diğer mali kaygıları olan hastalara da yardımcı olabilirler. Laboratuvar personeli reçeteleri ve bazen müşterinin son ürün olarak aldıkları kareleri oluşturur.

Bu kariyere girmek için, potansiyel optisyenlerin önce optometri alanında bir lisans diplomasına sahip olması ve aynı zamanda optometri kurulunun kendi uygulama alanlarını yönetmesi tarafından onaylanması gerekmektedir.

Optisyenlik maaşları

Bu başlığımız altında 2018 yılının son aylarına ait verileri paylaşırken, 2019 en güncel maaş bilgisini de sunacağız. Hastaneler başta pek çok sağlık kurumda görev yapabilir. Burada memur olarak da çalışabilir ya da özel sektörde bu alanda hizmet veren firmalarda görev yapabilir. İlk olarak memur olarak göreve başlarsa en az 3 bin 400 TL ile iş başı yaparken, özel sektörde ortalama 2 bin 500 TL maaş almaktadır.

Kişinin deneyimi ve iş alanında tecrübesi özel sektörde en önemli etkendir. Bu kriterleri göz önüne alarak bu bilgileri aktarabiliriz.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir