Anasayfa / Genel Meslekler / Pilot Maaşları 2020

Pilot Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Pilot maaşları ne kadar ? Günümüzün en popüler mesleği arasındadır. Çocukluktan itibaren bu mesleği hayalleri ile yaşayanların merak ettiği bir çok soruyu bu yazımızda ele alacağız. Dünyada en çok aranan ve gözde mesleklerin başında geliyor. Ülkemizde pilot açığı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de pilot açığın kapanması gençlerin sektöre olan ilgisine bağlıdır.  Hava yolu şirketleri bu açıkları kapatmak için kendi bünyelerin pilotluk eğitimleri verirken, sektör bu anlamda biraz sıkıntı çekmektedir.

Pilotların yüksek maaş aldıklarını biliyoruz. Fakat bu meslek hakkında bilinmeyen diğer detaylara gelin kısaca göz atalım. Pilot kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? özel sektörde iş sahası nasıldır ? Kısacası pilotluk mesleği hakkında tüm detaylar…

Pilot kimdir ? Kime denir ?

Havayolu pilotları, pilotlar ve uçuş mühendisleri genellikle aynı görevleri içeren işleri yaparlar. Fiziksel olarak çeşitli uçaklara pilotluk yaparak iniş yaparak uçağın bir yerden diğerine güvenli bir şekilde uçmasını sağlarlar.

Bir havayolu pilotu, yardımcı pilot veya uçuş mühendisi lisanslı bir pilot olmalıdır. Bu, yer okulu eğitimine devam etmeyi ve her türlü hava koşulunda çeşitli uçak tiplerini idare etmeyi öğrenmeye zaman ve para yatırmayı içerir; ilgili askeri eğitim de pilot eğitiminin bir parçası olabilir. Büyük ticari uçaklara pilotluk yapmak için gerekli becerileri kazanmanın, küçük tek motorlu uçaklar için aynı becerileri elde etmekten çok daha uzun sürdüğünü not etmek önemlidir. Her uçak için gerekli sertifikalar gereklidir, çünkü her birinin enstrümantasyon düzeni benzersizdir.

Çoğu havayolu lisans derecesini tercih etse de, lise diploması veya GED’nin ötesinde resmi eğitim almayı gerektirmez. Bir pasaport genel olarak bu işler için de bir zorunluluktur, çünkü pilotların uluslararası olarak uçması zorunludur.

Havayolu pilotları, pilotlar ve uçuş mühendisleri, işlerinde görevlerini yerine getirebilecek kadar fiziksel olarak sağlıklı olmalıdır. Ek olarak, bu çalışanlar sıklıkla çok sıkı programlara sahiptir ve uçuşlarının zamanında hareket etmesini sağlamak için bir kapıdan diğerine geçmeleri gerekebilir. Bir uçaktan diğerine geçtikleri zamanların yanı sıra, pilotların, pilotların ve uçuş mühendislerinin çalışma ortamları iklim kontrollüdür ve gerekli olan herhangi bir donanım ya da ekipman (kulaklıklar ve kayıt defteri gibi) işverenler tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca kısaca bazı görevlerinden bahsetmek gerekirse;

 • Hava aracı ve ilgili ekipmanlar üzerinde kontroller yapın, temizleyin ve kontrol eder.
 • Uçak ekipmanlarının, parçalarının ve kayıt kütüklerinin envanterinin bakımını yapın, organize edin ve saklar.
 • Uçakları standartlara ve düzenlemelere uygun olarak inceler ve test eder.

Pilotluk mesleği hakkında kısa kısa bilgiler

Değişen dünya düzeni, farklı alanlarda yaşanan gelişmeler ve bireylere sunulan hizmet çeşitliliği günümüzde karşımıza çıkan başlıklardandır. Hükumet tarafından başlatılan projeler ile birlikte ülke içerisinde ulaşım, eğitim, sağlık başta olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışmalar yapılmaktadır. Ulaşım özellikle önemli bölümler arasındadır zira gerek iş için gerekse seyahat amaçlı yapılan yolculuklar artık alternatifler değerlendirilerek daha kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir.

En çok tercih edilen ulaşım biçimlerinden biri kara yoludur ve otobüs, taksi, dolmuş gibi seçenekler şehir içi ve şehir dışına olmak üzere iki ayrı şekilde vatandaşlara hizmet verilmektedir. Bireyler şehirler arası yolculuk için ayrıca havayolunu da seçmektedir ve uçakla uzun mesafeler kısa sürede gidilmektedir. Pilot ise bir hava taşıtını kullanan ve yöneten kişi olarak tanımlanmaktadır. Pilot, bir hava taşıtının idaresini üstlenmektedir.

Bugünün şartlarında farklı havayolu şirketleri hem yurtiçi hem de yurtdışına seferler koymakta, müşterilerine hizmet vermektedir. Pilot olan kişiler sivil veya askeri havacılık sektöründe çalışabilmektedir. Pilot, uçuş planı hazırlamakta, uçuştan önce hava durumunu incelemektedir. Bireyler bir yerden başka bir noktaya gitmek için uçakla yolculuk seçeneğini ya da demiryolu, denizyolu alternatiflerini değerlendirebilmektedir.

Pilot nasıl olunur ?

Sürekli büyüyen sivil havacılıkla birlikte pilot ihtiyacı her geçen gün artıyor. Uçuş eğitimi programı altında 16 aylık temel eğitim veriliyor. Bu eğitimden başarılı olan adaylar bu süreç sonunda 2 aylık süreç eğitimine tabi oluyor. 18 aylık eğitimin ardından hava yolu şirketlerin 2. pilot olarak göreve başlıyor.

THY’nin pilot adayları 90 bin euroyu bulan eğitimi pilotluğa başladıktan sonra maaşların kesinti yaparak ödeyebiliyor. Bu eğitime katılabilmek için DRL testlerinden başarılı olmak gerekiyor. Bunun yanında iyi derece yabancı dil bilmekte ilk aranan şartlar arasındadır. İş konusunda sıkıntı yaşamayacağı bir meslektir.

Pilot maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında tüm hava yolu firmaların ortalama maaşlarını anlatacağız. Öncelikle pilot maaşları neden yüksek soruyla başlamak isteriz. Kısa zamanda bitmeyecek bir meslek olduğunu belirtebiliriz. Sektörde pilot açığının fazla olması ve her kişinin bu işi kolaylıkla yapamayacağından dolayı pilotluk mesleğinin popülaritesi yüksektir. Bu nedenle aldıkları maaşlar yüksektir. Gerçek anlamda aldıkları maaşı son kuruşuna kadar hak eden bir meslek grubudur.

Piyasa çalışabilecekleri firma ve kurumları incelediğimizde; TSK, THY,  Pegasus, Atlas Jet, Emirates, Lufthansa, Sunexpress, Air Canada, Czech Airlines, Gulf Air, Anadolu Jet, Onur Air, American Airlines ve daha onlarca firma ya da kurumu bu listeye ekleyebiliriz.

Pilotlar mesleğe 2. pilot olarak başlayarak lisansları alırlar. Ortalama 5 bin saat uçuş ve meslekte 5 – 6 sene gibi kariyerinin ardından kaptan pilot koltuğuna otururlar. Pilotlar isterseler sivil çalışabileceği gibi askeri alanda pilotluk mesleklerini icra edebilirler. Pilot başlangıç maaşı ortalama 2019 yılı için 8 bin TL civarındadır. Pilotluk eğitimi için pilot aday adayı maaşı ise en az 2 asgari ücret tutarındadır.

Güvenlik teşkilatında alana ve rütbelere göre pilot maaşları şu şekildedir.

 1. Pilot yarbay maaşları :  12 bin 890 TL
 2. Pilot binbaşı maaşları :  12 bin 102 TL
 3. Pilot yüzbaşı maaşları : 10 bin 950 TL
 4. Pilot teğmen maaşları : 9 bin 785 TL
 5. Jandarma pilot maaşları : 9 bin 500 TL
 6. Pilot astsubay maaşları : 8 bin 650 TL
 7. Pilot komiser maaşları : 11 bin 780 TL
 8. Pilot eğitmeni maaşları : 9 bin 500 TL

Pilot maaşları firmalara göre değişkenlik gösterebilir. Yukarıda belirttiğimiz rakamlar ortalamadır. Kişinin deneyim ve tecrübesine göre değişmektedir. Peki, pilot maaşları nasıl hesaplanır ? Kişinin başta olmak üzere uçuş saatine göre maaş hesabı yapılmaktadır. Pilot mühendisliği maaşları en az 7 bin TL’dir. Aynı şekilde askeri helikopter pilot maaşları burada belirttiğimiz rakamlara yakındır. Burada ki rakamlar 2. pilot maaşıdır. Kaptan pilot en az %10 – %15 arasında daha fazla almaktadır.

Yurt dışında rakamlar ise ülkemize göre biraz daha farklıdır. Senelik 40 bin ile 101 bin dolar arasında net kazançları vardır. Ortalama bir rakam vermek gerekirse; 70 bin dolar civarında kaptan pilot maaş almaktadır. Senelik TL bazında 400 – 500 bin TL’ye yakın maaş alırlar.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir