Anasayfa / Genel Meslekler / Profesör Maaşları 2020

Profesör Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Profesör maaşları ne kadar ? Profesörler almış olduğu eğitimler bu unvanı hak etmiş kişilerdir. Bu yazımızda 2020’un en güncel bilgileri paylaşacağız.

İlk olarak makalemizde profesör kime denir ? kimdir ? ne iş yaparlar ? profesör nasıl olunur ? ortalama kazançları ne kadardır ? atamaları nasıldır ? hangi alanda ne gibi çalışamalar yaparlar ? gibi kısa kısa bilgiler paylaşırken, bu meslekle tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Profesör kimdir ? Kime denir ?

Halk arasında profesör denilince akla ilk gelen alan tıptır. Doktorların en yetkili ve bilgilisi olarak görülen profesörler, uzman olduğu alanlarda her zaman en doğru bilgiyi, kesin çözüm bulmaya yönelik tedavi yöntemlerini hastalarına sunmakta ve tedavi sürecinde izlenecek rotayı oluşturmaktadır. Profesörler sadece sağlık alanında değil, eğitim alanında, akademik konularda da bilgi ve becerileri ile her zaman hayatımızda yer almaktadır.

Profesörlerin konuşmacı ve katılımcı olduğu seminerler, eğitimler de Ülkemizde oldukça ilgi görmekte ve katılım konusunda talep görmektedir. Profesörün kelime anlamı; bilim ya da sanat dalında uzmanlığı en üst seviyede olan kişidir. Profesör olmak isteyen kişilerin önce doçent unvanı almaları gerekmektedir. Ayrıca profesörlük alanında boşalan kadroların içerdiği alanlarda faaliyet göstermek zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sadece bulunduğu ülkede değil, dünya çapında eserler vermeleri gerekmektedir.

Profesör ünvanı prof. olarak kısaltılmaktadır. Günümüzde kariyer açısından ilerisi parlak görülen mesleklerden biridir. Profesör olabilmek için uzun yıllar ve belki de birkaç okul ve bölüm okumak gerekebilir. İyi bir araştırmacı olabilmek ve aynı zamanda sabırlı ve sakin kalabilmek bu mesleği elde etmek isteyenler için altın kural olarak bilinmektedir. Profesörlerin eğitim hayatı, mesleği edindiklerinde sona ermemekte ve tabiri caizse neredeyse ömür boyu devam etmektedir. Kendileri de bilgilerini taze tutmak amaçlı eğitim almakta ve edindikleri bilgileri eğitim verme konusunda da kullanmaktadırlar. Ağırlıklı olarak masa başı eğitim sistemi ile  ve gerektiğinde uygulamalı eğitim görmekte ve vermektedirler.

Profesör nasıl olmalıdır ?

Bir yüksek lisans veya yüksek öğretim düzeyinde profesörün işi, sadece sınıfta öğrencilere ders vermek ve öğretmekle kalmaz, aynı zamanda araştırma, tez veya tez temelli makaleler geliştirmek için onlarla birlikte çalışmayı içerir. Bir profesör ayrıca araştırma yapabilmeli, veri toplayabilmeli ve analiz edebilmeli ve orijinal belgeleri, literatürü ve diğer kaynak materyalleri inceleyebilmelidir.

Sınıfta bir profesör dersleri, alıştırmaları ve bazen laboratuar deneylerini etkin bir şekilde sunabilmeli veya yönlendirebilmelidir. Ayrıca sınavlar ve ödevler not almalı, ayrıca öğrencilerle iyi çalışmalı.

Bir profesör genellikle bir kolej veya üniversitedeki sınıfta, laboratuarda ve / veya ofis ortamında iç mekanlarda çalışır. Sık sık yalnız çalışır, ancak sınıfın büyüklüğüne ve zorluğuna bağlı olarak bir öğretim görevlisi veya yardımcı ile de çalışabilir. Bir profesörün işi genellikle fiziksel olarak zor değildir; Ancak, zihinsel olarak çok zor. Öğrencileri tarafından sorulan soruları cevaplayabilmesinin yanı sıra, uzmanlık konusu ders malzemesinde tam bir ustalığa sahip olması gerekir. Ayrıca, bir profesör kendi alanındaki en yeni gelişmeleri takip etmelidir.

Eğitim gereksinimleri uzun, hem lise hem de yüksek lisans derecesi de dahil olmak üzere kolej eğitimini de içeriyor. Profesörlerin çalışmaları çoğunlukla düzenli çalışma saatlerini içerir; ancak, ek çalışma, sınıflandırma ve çalışma saatleri genellikle çalışma saatleri dışında gerçekleştirilebilir.

Profesörün kısaca görevleri

 • Deney yaparak, veri toplayarak ve analiz ederek ya da orijinal belgeleri, literatürü ve diğer kaynak materyalleri inceleyerek bilgiyi genişletmek için araştırma yapar.
 • Akademik bir alandaki gelişmelerden haberdar olur.
 • Lisansüstü öğrencilerin öğretme ve araştırmalarını denetler.
 • Araştırma bulgularını yayınlar.
 • Ders anlatımı, alıştırma ve laboratuvar deneyleri hazırlamak; not sınavları ve bildiriler; bireysel olarak öğrencilere tavsiyelerde bulunun ve birlikte çalışır.

Profesör maaşı ne kadardır ?

Bu son başlığımızda 2019’un en güncel verileriyle detayları tek tek anlatacağız. Öncelikle maaşı etkileyen bir kaç faktör bulunmaktadır. İlk etkileyen profesörün derecesidir. Çalıştığı alanda maaşı etkileyen önemli ana kriterlerin başında gelmektedir. Akademik alanda profesör maaşı özel üniversitede 10 bin TL civarında iken, sağlık alanında profesör maaşı döner sermaye ile birlikte 15 bin TL’ye geçmektedir. Yine sağlık alanında profesör maaşı özel hastanede burada ki rakamlar ve üzerindedir.

Bunlara ek olarak tazminatlar bulunmaktadır. Örneğin makam tazminatı kişinin görev aldığı makamı temsil etmesi neticesinde verilmiştir. Peki, profesör maaşı nasıl hesaplanır ? İlk olarak gelir ve gider hesabı yapılmaktadır. Gelir tablosunda kıdem, derece ve ek ödemeler yer almaktadır. Gider tablosunda vergi, damga, sigorta kesintileri gibi özel kesintiler yer almaktadır. Böylece brüt maaş üzerinden gider kesintileri yapılarak net maaş ortaya çıkmaktadır.

Bazı tazminatları aşağıda gösterilmiştir. Belli oranda maaşlara ek olarak yansıtılmaktadır.

 • Makam tazminatı
 • Görev tazminatı
 • Yabancı dil tazminatı
 • Aile ve çocuk yardımı
 • Üniversite ödeneği
 • İdare görev ödeneği
 • Eğitim ödeneği
 • Akademik teşvik ödeneği

Profesör maaşı en yüksek 25 bin TL ve üzerindedir. Profesör maaş karşılığı ders saati gündüz saati 30 TL, ikinci öğretim saati 46 TL ve ikinci öğretim gece saati 96 TL olarak belirlenmiştir. (Akademik) 2019 yılı enflasyon rakamları ile profesör maaşı 10 bin TL’nin üzerine çıkmış oldu. Aynı zamanda arkeolog, emeklisi, asistan, fizyoterapist…

Son paragrafta yurt dışı maaş durumlarına bakacağız. İlk olarak 49,914 – 159,177 arasında maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Burada deneyim çok önemlidir. Ortalama kazanç olarak 86 bin dolar civarındadır. TL karşılığı olarak 465 bin TL senelik kazançları vardır.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir