Anasayfa / Genel Meslekler / Programcı Maaşları 2020

Programcı Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Programcı maaşları ne kadar ? Bitmeyen meslek bölümleri arasında ilk 3 sırada yer alan bilgisayar ve programcılığı bölümü hakkında geniş kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle programcılık herkes tarafından bilinen fakat, görüldüğü kadar kolay olmayan bir meslek dalıdır. Bu makalemizde programcı kime denir ? ne iş yapar ? atamaları nasıldır ? maaşları ne kadar ? özel sektör ve kamuda çalışma alanları nelerdir ? Kısacası tüm merak edilenleri bir yazıda topladık. Detaylara bakalım…

Programcı Kimdir ? Kime denir ?

Günümüzde kullandığımız bilgisayarlar, akıllı telefonlar bünyelerinde bulundurdukları yazılımlar (programlar) sayesinde bir anlam ifade etmektedirler.  Bu programların olmaması durumunda cihazlardan herhangi bir verim alınması beklenemez. Çeşitli yazılım dillerini kullanmak suretiyle bu bilgisayar programlarını oluşturan kişilere “programcı” denilmektedir.

Programcı olabilmek için üniversite eğitimi şart olmamak ile beraber eğitimli bir programcının işi kendi çabaları ile öğrenen bir kişiye nazaran daha fazla başarılı olduğu açıkça görülebilmektedir. Programcılık üniversite eğitimi 2 yıl süren bir eğitim olup algoritma ve programlama bilgileri üstüne kuruludur.

Bilgisayar programcıları öncelikle bilgisayar ile ilgili her türlü işi yapabilecek bilgide ve donanımda olmalıdır. Bu bilginin ilk basamağında “kod yazma” işlemi gelmektedir. Kod yazma işini yapamayan bir kişinin programcı olması düşünülemez.

Programcı ne iş yapar ?

Programcılar hazırlamış oldukları programın testlerini yapmakla yükümlüdürler. Programlar hizmete sunulana kadar birçok farklı aşamada birçok farklı testten geçmektedir. Ayrıca teknoloji devrinde yaşıyor olmamamız sebebiyle programlar sürekli olarak değişim içindedir. Çağın gereklerine uygun olarak sistem güncellemeleri yapılmadığı halde o programlar çöp olmaya mahkumdur. Bu nedenle programcılar sürekli olarak yapmış oldukları programları denetler ve gerekli ise günceller.

Bu işi icra eden kişiler yazılım, bilgi ve işlem ile teknik altyapı firmalarında kolaylıkla iş bulabilme imkanına sahiplerdir. Yapılabilecek programın niteliğine ve kişinin çabasına göre çok daha büyük firmalarda iş bulunabileceği gibi kişinin tercihine bağlı olarak devlet dairelerinde de çalışılması mümkündür.

Bilgisayar programcılığı iş imkanları

Programcılık bölümü önü açık, geleceği parlak olan bir bölümdür. Bilgisayar programcılığı nerelerde çalışır ? Özellikle otomasyon anlamında bir çok alanda olduğu gibi, telefon yazılımlara kadar pek çok bölgede görev yapabilir. İş alanı o kadar geniştir ki, bu bölümün olmadığı işletmeler son derece azdır. Peki, bilgisayar programcılığı okuduktan sonra ne olunur ?

Programcılık kendi bölümüyle ilgili bir çok alt dallara ayrılmaktadır. Farklı alanlarda görev yapabilecekleri gibi sadece tek bölümde uzmanlaşmak mümkündür.

Programcı maaşları ne kadar ?

Bilgisayar programcılığı maaşlarıyla ilgili olarak geniş bilgileri bu başlığımız altında yapacağız. Bu bölüm mezunlarının önünde seçebileceği 4 yol vardır. Bunlardan ilk sınava hazırlanarak devlette atanmasıdır. Bu da KPSS ile olmaktadır. 2. yöntem ise özel sektör de alanıyla ilgili faaliyet gösteren firmalarda çalışmaktır. 3. yol bu alanda almış olduğu eğitimi yurt dışında firmalarında çalışmasıyla devam ettirmek, bir nevi özel sektör alanında çalışmış gibi olmaktır.

Ülkemizde çalışmak ile yurt dışı görev yapmak arasında bir çok fark bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili bilgileri son bölümde yer alan yurt dışı programcı maaşları başlığı altında inceleyeceğiz. Son yol ise kişinin kendi işini kurarak alanında çalışmak olacaktır.

Devlette programcı maaşları

Kamu alanında programcılık kadrosuna ait bir çok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümle ilgili olarak şu kadroların olduğunu belirtebiliriz.

 • Devlet Hava Meydanları (DHMİ)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Belediyeler

Genel olarak son zamanlarda alınan kurumlar yukarıda ki gibidir. Ortalama maaşları 3 bin TL ile 5 bin TL arasındadır. Sözleşmeli programcı maaşları ise en düşük seviye üzerinde paylaşılmıştır. Teknisyen programcı maaşı alabilir mi ? Programcı ile tekniker arasındaki maaş farkı ? Ortalama 250 TL – 300 TL arasındadır. Programcı mühendis maaşı en az 4 bin TL’dir.

Özel sektör programcı

Özel alanda programcıların çalışabileceği pek çok alan vardır. Bu alanda çalışabilecek android programlama, CNC yazılım, PLC programlama, web yazılım ve programcılık, java ve c+, veri tabanı programcı ve pek çok alanla birlikte piyasada kolaylıkla iş bulabilirler.

Piyasa şartlarında maaşları asgari ücret seviye başlayıp, 10 bin TL’ye kadar ulaşmaktır. Burada maaşı etkileyen en önemli etken kişinin işe hakimiyetidir. Bununla birlikte kişinin tecrübesi ve aldığı eğitim alacağı maaşı etkilemektedir.


Bir önceki yazımız olan Turist Rehberliği Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Yorumlar

 1. ÖMER KOÇYİĞİT

  İNŞALLAH ÇOK İYİ BİR BİLGİSAYAR PROGRAMCISI OLACAĞIM.

 2. insallah kardesim

 3. inş ömer sana inanıyorum <3

 4. Başarılar dilerim ömer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir