Psikolog Maaşları

Psikolog maaşları ne kadar ? Klinik, adli, yurt dışında, uzman ve devlette çalışan personeller hakkında bilgiler paylaşacağız. Çalışma grupları arasında en iyi sıralarda psikologluk mesleğini inceleyeceğiz. İlk olarak psikolog kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ?  maaşı nasıldır ? atamaları nasıl yapılır ? özel ve kamu alanında nerelerde çalışır ? gibi bir çok soru ve cevabın olduğu makalemizi baştan sonra kadar okumanızı tavsiye ederek, başlıyoruz.

Psikolog Kimdir ? Kime Denir ?

Kelime anlamı “ruhbilimci” olan psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalıdır.  Kelime anlamındaki “ruh” mistik olarak algılanmaması gereken, insan beyin ve sinir sisteminden bahseden bir anlamda kullanılmaktadır.

Psikolog olabilmek için üniversitelerin lisans eğitimi veren “Psikoloji” bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Psikologlar; kişilerin problemlerini ya da rahatsızlıklarını çözebilmek için gerekli bilgi ve teorileri kullanan ve hatta çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalarda yapan, bu bilgi ve teorilerin gelişimine katkı sağlayan kişilerdir.

Ülkemizde birçok psikolog olmakla beraber kendi içlerinde ilgilendikleri alan ve yürüttükleri faaliyetlere göre belirli gruplara ayrılmaktadırlar. Bunlardan başlıcalar;

  • UYGULAMACI PSİKOLOGLAR: Psikoloji alanındaki araştırma ve teorileri gerçek hayattaki problemleri çözmek için kullanan psikologlardır.
  • ARAŞTIRMACI PSİKOLOGLAR: Daha çok kişilik, kişinin sosyal davranışları ve gelişim konularında araştırma ve insan ile hayvanlar üzerinde deneyler yaparlar.
  • RUH SAĞLIĞI PSİKOLOGLARI: Hayatında problemler yaşayan ve tanısı konulmuş psikolojik rahatsızlığı bulunan kişilerle çalışan psikologlardır.

Psikolog ne iş yapar ?

Psikologlar birçok farklı alanda çalışmakta ve bu çalıştıkları alana göre de değişik görevler alabilmektedirler. Genel olarak devlet hastanelerinde psikolog polikliniğinde çalışma yürütmektedirler. Buralarda çalışma psikiyatri kliniği ile beraber devam etmektedir. Zeka testleri yapılabilir ya da bireysel ve grup terapileri uygulanabilir.

Bunların haricinde ise psikologlar emniyet müdürlüklerinde, cezaevlerinde, adliyelerde, aile danışma merkezlerinde de çalışabilmektedirler.  Özellikle çocuk psikolojisinin öneminin büyük olması sebebiyle aile ve çocuk mahkemelerinde kadrolu olarak çalışmaktadırlar.

Psikolog maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız ve alt dallarında maaşları hususunda bilgiler paylaşmayı hedefliyoruz. Özellikle son yıllarda her 100 kişiden 2’sinin başvurduğu psikolojik destek önemli yer aldı. Bu alanda insanları rahatlama ve sıkıntılarıyla başa çıkması konusunda en önemli görev psikologlara düşmektedir. Bu yazımızda detayları bu mesleği ele aldık. 3 alanda psikologlar iş yapabilir. Bunlardan ilk devlet yani kamu alanı dediğimiz bölüm, diğer ise özel sektör ve son olarak kendi işi yapan psikologlardır. Bu bölümleri en ince ayrıntısına varan kadar inceleyeceğiz.

Kamuda psikolog maaşları (Devlette)

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet ve üniversite hastanesi, sağlık kuruluşları (sağlık ocağı, halk sağlığı merkezi) gibi pek çok alanda görev yapabilir. Burada çalıştığı birime göre aldığı maaşları değişmektedir. Ekstra ödemeleri farklı olmaktadır. Yani döner sermaye devlet hastanesindesin yüksek iken, üniversite hastanesinden biraz daha düşüktür. Ayrıca büyük şehirlerde döner sermaye farkı az olurken, taşralar bu rakamlar daha fazladır. Ortalama bu fark %20 – %40 arasında değişmektedir.

Kısaca özetleme gerekirse;

Devlet hastanesinde görev yapan (taşra) 5 bin 75 TL maaş alırken büyük hastanelerde bu rakama 4 bin 700 TL kadar düşmektedir. Aynı şekilde üniversite hastanelerinde 4 bin 500 TL civarında olan maaş halk sağlığı merkezlerinde 5 bin TL’nin üzerine çıkmaktadır. Psikolog maaşları döner sermaye farkı hastaneden hastaneye değişmektedir. Burada ki rakamlara ortalama döner farkı eklenmiştir.

Farklı bir kamu alanı olarak CTE’yi belirtebiliriz. Psikologların cezaevlerinde görev yaptıklarını biliyoruz. Peki cezaevi psikolog maaşları ne kadar ? En düşük seviye üzerinden belirtmek gerekirse 5 bin TL civarındadır. Aynı şekilde belediyelerde ve emniyette psikologlar hizmet vermektedir. Burada da aynı şekilde 4 bin 750 TL civarında maaş almaktadır. Ayrıca burada belirttiğimiz rakamlar il ve ilçelere göre değişkenlik gösterebilir.

Son bölümde sözleşmeli psikologları inceleyeceğiz. Kadrolu memura göre %10 daha düşük maaş başlamaktadır. Ayırca bunun dışında kamu alanında çalışabileceği yerlere baktığımız zaman : Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASDEP), Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) , Huzur Evleri, Adli Makamlar, Okullar, THY, İşkur ve daha onlarca farklı kamu kurumu ve ortaklığında görev yapabilir. Stajyerler ise daha doktorluk unvanı almamış, fakat bu yolda son basamağı tamamlamak üzere olan personellerdir.

Özel sektör psikolog maaşları

Özel de çalışma alanı çok geniştir. Özellikle psikolog maaşları ve iş imkanları bakımından kamuya göre daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Özel alanda çalışabilecek bir çok işletme bulunmaktadır. Psikolojik destek anlamında en başarılı bir kaç kurum belirtmek gerekirse, başta Madalyon‘u söylemeden geçemeyeceğiz. Buna ek olarak rehabilitasyon merkezlerinde görev yapabilir. Ayrıca kurumsal olarak da kendi işini de rahatlıkla yapabilir. Özel de en düşük 5 bin TL maaş alırken, kendi işi yapan profesyonel psikolog en az 10 bin TL maaş almaktadır. Bu maaşın artmasında kişinin çevresinin önemi büyüktür. Ayrıca tanınmış ve alanında uzman olması alacağı maaşı yükselmesini sağlar.

Yurt dışında psikolog maaşları

Son olarak yurt dışında psikolog maaşları konusuna bakacağız. Genel olarak İş gücü İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs 2016 itibariyle, klinik, danışmanlık ve okul psikologları için yıllık ortalama maaş yıllık $73,270 almaktadır. İşçilerin en düşük %10’u, $41,890 daha az maaş almaktadır. En yüksek %10 fazlasıyla $121,610 kazanmaktadır. Ülkelere göre bu rakamlar değişmektedir. Almanya ve İngiltere de bu rakamlara yakın almaktadır.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 0 Average: 0]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:16

4 Comments

Add a Comment
  1. özel kurum için verdiğiniz rakamlar gerçeklikten uzak şu anki ülke şartlarında özel hastaneler de dahil olmak üzere 3 binden fazla alan psikolog ne dduydum ne de gördüm.

  2. Veriler asla gerçeği yansitmamaktadir. 5 yillik tecrübeli klinik psikolog olarak teklif edilen rakam 3 bin bile degil.

  3. Şu anda psikolog maaşları 3700’lerden başlıyor. Özelde zaten durum içler acısı, 1500’e çalışan psikologlarla dolu her yer, asgari ücret bile vermiyorlar. Yüksek lisans yapmış, terapi eğitimi almış, donanımlı psikologlar için bile 5000 kolay ulaşılacak bir maaş değil.

  4. cezaevinde psikoloğum. şuan net maaşım 4534. ben sözleşmeliyim yanımızdaki kadrolu psikolog ise 4600lerde alıyor. özelde de çalıştım asgari ücret dışında veren görmedim. en fazal 2500.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir