PTT Dağıtıcı (Postacı) Maaşları

PTT kadrosunda görev postacı maaşları ne kadar 2019 ? Günümüzde kamu kurumları arasında yeri alan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi PTT hakkında genel bilgiler vermek istiyoruz. Dağıtıcı olarak görev yapan personeller hakkında kimdir ? ne iş yapar ? görevleri nelerdir ? ortalama kazançları nasıldır ? gibi bir çok sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz. İlk aşamada alt başlıklar halinde geniş bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

Postacı Kimdir?

Gönderilen evrakları, mektupları yani belgeleri bizlere ulaştırmakla görevli kişilere denir. Özetlemek gerekirse, bir adresten diğer adrese gönderilen evrakları teslim etmekle yükümlü kişidir. Peki ne iş yapıyorlar ? Evrakların veya gönderilen ürünlerin teslimi için uğraşırlar, yaya olarak veya herhangi bir ulaşım aracıyla bu saydığımız etmenleri bizlere en erken vakitte ulaştırmaya çalışan kişilerdir. Kısaca günümüzde posta dağıtıcısının görevleri nelerdir ? İşte detaylar…

Eskiden yaya olarak bildiğimiz postacıları şimdi ise kullandıkları vasıtalar ile tanır olduk. Eskiden genellikle mektup, belge, doküman, evrak gibi şeyleri bizlere ulaştırırlardı fakat günümüzde teknoloji ve mobilitenin artması ile hızlı araçlar yardımıyla daha erken sürede ürünleri bizlere ulaştırır oldular. Metin belgeleri dışında belli bir ağırlık hacmini aşmayan ürünlerin ulaşımını da sağlamak için çalışmaktadırlar.

Postacı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Öncelikle sabırlı bir kişilik olmanız gerektiğini bildirmekte fayda var. Sebebine gelecek olursak gün içerisinde birçok kişi ile iletişime geçiyoruz ve bu iletişime geçtiğimiz insanların karakterleri birbirinde farklı olduğu için kimin nasıl, ne şekilde davranacağını bilemeyiz. Burada ülkemiz üzerinden değerlendirme yapacağız, ülkemizde postacı olmak için ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve herhangi bir kamu haklarından yasaklı olmamanız gerekmektedir. Postacı olabilmek için 18 Yaşını doldurmuş ve 35 yaşından gün almamış olmalısınız. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamış olması gereklidir. Yani askerlik hizmetinizi tamamlamış olmalısınız.

Görev yapmanızı engelleyecek bedenen bir rahatsızlığınız olmaması gereklidir ve akıl sağlığınızın yerinde olduğunu belirten bir rapora ihtiyacınız vardır. Güvenlik soruşturması gereğince herhangi bir sakınca bulunmamış olması gereklidir. Postacı olabilmek için anayasal kuralların dışında en az 2 yıllık bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir ve en az B (Araba) sınıfı ile A2(Motosiklet) sınıfı sürücü belgesine sahip olmalısınız. Her türlü iklim ve koşula göre posta dağıtım işlerini yaya durumda yapabilecek kadar sağlıklı olmalısınız. Önemli bir uyarı yapmakta fayda var, sürücü belgelerinizi herhangi bir monoküler teşhis ile almamış olmalısınız. Yani araç kullanımınızı aksatacak yada engel teşkil edecek bir rahatsızlığınız olmaması gereklidir.

PTT Dağıtıcı (Postacı) maaşları ne kadar ?

Son yıllarda yapılan kamu alımlarında büyük paylardan bir tanesinin de PTT’ye ait olduğunu gördük. PTT ülkemizde en geniş ağa sahip olan bir kamu şirkettir. Peki bu kurumda görev yapan postacılar yani dağıtıcılar ne kadar maaş alıyorlar ? Yaklaşık 1 sene önce bu dağıtım işlerin bir kısmını taşeron diye tabir edilen personel yapıyorlardı. Fakat yapılan değişiklikle birlikte kadroya geçişler sağlandı.

Kadroya geçen personel en az 2 bin 500 TL maaş alırken, deneyime göre bu rakamın 3 bin TL’ye kadar çıktığını söyleyebiliriz. Asgari geçim indirimi ek ödemelerle birlikte bu rakamın biraz da olsa küçük miktarlarda değişebileceğini hatırlatmak isteriz.

 


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 0 Average: 0]
Updated: 16 Haziran 2019 — 23:42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir