Anasayfa / Kamu / Restoratör Maaşları

Restoratör Maaşları

Sponsor Reklam

Restoratör maaşları ne kadar ? Ülkemizde önemli meslek grupları arasında yerini alan bir bölümü inceleyeceğiz. Restoratör bölümü son yıllarda yıldızı parlayan meslek dalları içerisindedir. Bu yazımızda meslekle ilgili olarak geniş kapsamlı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Konumuzun içeriğine baktığımızda ilk aşamada bölüm hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Daha sonra hangi alanda görev yapacağı ve bu bölümle ilgili ne iş yapar ? nasıl olunur ve son olarak ortalama aylık kazançlarının anlatacağız.

Restoratör kimdir ? Kime denir ?

 Restoratörlük özellikle batı ülkeleri gibi sanata ve tarihe ayrıca özen gösteren ülkelerde oldukça fazla karşımıza çıkan bir meslek dalıdır. Bizim ülkemizde ise yakın zamanda çalışma alanları bulan bir meslektir. Restaratörler tarihsel bir yapıyı ya da bir sanat eserini korumak için çalışmalar yürüten, yıpranmış olan bu eserleri orijinalinden uzaklaştırmadan korumayı ve tamiri amaçlayan kişilerdir.

Eski camilerin, kiliselerin, sanat ve tarih açısından önemli olan yapıların korunması ve sonraki nesillere aktarılması ancak restoratörler sayesinde mümkün olmaktadır.

Bu meslekte asıl amaç tarihsel olan bu nesneleri korumak ve yıpranmış olanları ilk haline dönüştürmeye çalışmak olduğu için bunu yapacak kişinin bazı şeylere mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle restoratör o eseri çok iyi anlamalıdır. Bir eseri anlayabilmek de büyük bir araştırma gerektirir. Eserin oluşturulduğu dönemdeki görüşleri, tarihsel ve sanatsal düşünceyi bulmalı ve bu bakış açısını çalışma boyunca koruması gereklidir.

Ayrıca bu meslek el işi ve becerisi de isteyen bir meslektir.  Restoratörler sadece binalar üzerinde değil heykel, kitap gibi daha küçük ve incelik isteyen eserler ile de çalıştıkları için el becerisi bu meslekte restoratörün mutlaka sahip olması gereken bir niteliktir.

Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok belediye ve kurumlarda çalışabilecektir. Ülkemizde çalışma alanlarının da geniş olması sebebiyle özellikle son zamanlarda oldukça tercih edilen bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

Restoratör maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında restoratör maaşlarını anlatacağız. Öncelikle belediyede kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapabileceği gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev alabilir. Tekniker kadrosunda görev yapan personel en az 3 bin 400 TL civarında aylık alırken, belediyelerde ise büyüklüğüne göre rakamlar değişmektedir.

Ortalama 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında maaşları belediyede almaktadırlar. 2019’un en güncel bilgileri maaş üzerine en az %11.4 civarında zam gelecektir. Burada ki rakamlar üzerine zam farkları eklenmemiştir.


Bir önceki yazımız olan İtfaiyeci Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir