Anasayfa / Genel Meslekler / Şantiye Şefi Maaşları

Şantiye Şefi Maaşları

Sponsor Reklam

Şantiye şefi maaşları ne kadar ? Bu makalemizde şantiye şefliği ile ilgili genel bilgiler paylaşacağız. İçerik olarak size hazırladığımız yazımızda şantiye şefi kime denir ? ne iş yapar ? genel olarak görevleri nelerdir ? ortalama maaşları ne kadardır ? şef olmak için gerekli şartlar nelerdir ? kısaca merak edilen tüm noktaları sizlerle paylaşacağız. Burada ki bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik” hususunda yer alan gerçek detaylardır.

Bir inşaatta şantiye şefinin olması için bazı şartların olması gerekmektedir. Yönetmelikte şu bilgiler yer almaktadır. En çok 2 katlı ve 500 metre kare inşaat alanı dahil geçmeyen yapılarda şantiye şefine gerek yoktur. Bu inşaatlar dışında tüm yapılara şantiye gereklidir. Şimdi içerik olarak hazırladığımız alt başlıklarımızı inceleyelim.

Şantiye Şefi Kimdir?

Şantiyenin denetlenmesi ve inşaat projelerinde bir aksaklık olmadan yürütülmesi için sorumluluk verilen kişidir.

Günlük olarak inşaat sahalarını denetler ve işin zamanında, bütçeyi aşmadan ve kaliteli bir yapı standartlarına uygun olarak inşa edilmesini sağlar. Peki ne iş yapıyor ? İşte detaylar…

Aktif olarak çalışan bir şantiyede, inşaat projelerinde ki oluşan aksaklıkları düzelterek binanın standartlara ve belirlenen yapı kurallarına göre inşa edilmesini denetler.

Sadece bununla sınırlı değildir, inşa sahası için ayrılan bütçeyi kontrol etmek ve inşanın kalite standartlarını denetler.

Şantiye Şefinin Kısaca Görevleri

Öncelikli olarak görevi şantiye içerisinde ki inşaatların denetimini, kontrolünü ve personelin denetimini sağlamaktır. İnsan gücünün ve kaynakların yeterli olup olmadığından emin olmak şantiye şefinin görevidir. Genel veya günlük olarak çalışan personelin sorumluluklarını sağlamakta şantiye şefinin görevleri arasında yer almaktadır. Makine ve ekipmanların durumunu denetlemekte şantiye şefine ait görevler arasında yer alır. Güvenlik önlemlerinin ve kalite standartlarının uygun durumda olup olmadığının denetimini gerçekleştirir.

Şantiye Şefi Olmak İçin Gerekli Şart

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğine göre şantiye şefine ait mühendis veya mimar diplomasına sahip olması gereklidir. Matematiksel ve analitik düşünme becerisinin geniş ve hızlı karar mekanizmasına sahip olması gerekir. Liderlik yapabiliyor olması gerekmektedir, proje yönetimlerini sağlayabilecek durumda olmalıdır. Mesleki ilişkilerinde gelişim gösterebilen kimseler tercih edilmektedir. İş gereği uzun süreler boyunca açık ve tehlikeli sahalarda çalışılacağından dolayı fiziki yeterlilik bakımından eksiklik çekmemesi gereklidir. Acil durumlarda ve kriz yönetimi gibi olaylarda sakin kalabilmeli ve uygun kararlar verebiliyor olması gereklidir.

Şantiye şefleri genellikle iç mimarlık, inşaat mühendisliği, inşaat (Meslek Yüksek Okulu), mimarlık, inşaat teknolojisi gibi alanlarda eğitimini alan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Günümüz teknolojisine ayak uydurabilir durumda olmalıdır, eskilerde olduğu proje çizimlerinin elle yapıldığı bir dönemde değiliz. AutoCAD, Solidworks gibi programları kullanabiliyor olmalıdır.

Şantiye şefi maaşları ne kadar ?

Şantiye şefliği görüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Öncelikle şefin alacağı maaş görev yaptığı yapının büyüklüğüne ya da aldığı sorumluluğa göre maaş almaktadır. Örneğin 10 katlı 2 yapını şefi ortalama 7 – 8 bin TL aylık kazanç sağlarken, büyük bir hastanede görev yapan şef en az 12 – 13 bin TL maaş almaktadır. Deneyim ve tecrübe bu işte ilk önemli kriterdir.

Görev alacağı projeye göre alacağı rakam değişmektedir. Ortalama 5 bin TL – 20 bin TL arasında değişen maaşları alırlar.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir