Anasayfa / Genel Meslekler / Sekreter Maaşları 2020

Sekreter Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Sekreter maaşları ne kadar ? Hemen hemen her alanda çalışma imkanı bulan ve bitmeyecek meslek dalları arasında ilk sıralarda yer alan sekreterlik hakkında geniş kapsamlı bilgiyi konumunuzdan inceleyebilirsiniz. Öncelikle sekreter kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ? nerede çalışır ? atamaları nasıldır ? ne kadar maaş alır ? görev ve yetkileri nelerdir ? Kısacası bu mesleğe ilişkin merak edilen bir çok sorunun yanıtı makaleden inceleyebilirsiniz.

Sekreter kimdir ? Kime denir ?

Sekreterler, bir işletmede veya şirkette müşteriler ile ilk iletişime geçen kişiler olmaları nedeniyle oldukça önemli bir pozisyonda bulunmaktadırlar. Ayrıca sekreterlerden organizasyon becerilerinin yüksek olması ve şirket için zaman kazandırıp açıkların da kapatılması istendiği için düşünüldüğü kadar basit bir meslek değildir.

Sekreterlerin en olmazsa olmazı etkili iletişim kurabilme yeteneğidir. İşlerini yaparken sürekli olarak birileri ile iletişim halinde olmaları durumu bunu gerektirmiştir. Aynı zamanda bir sekreterin hem iş yerini hem de kendi işverenini temsil ettiği düşünüldüğünde beklenti iyi iletişim ve sorunsuz bir çalışma zamanı olmaktadır.

Sekreter ne iş yapar ?

Sekreterler aynı zamanda çalıştıkları yerde organizasyon görevini üstlendikleri için sorumlu olduğu kişiye zaman kazandırabilmek açısından bu işi layıkıyla yerine getirmelidirler.

Bir şirket ya da işletmede müşterilerin iletişime geçtiği ilk insan sekreterler olduğu için yapılan herhangi bir yanlış da oldukça büyük etkiler gösterebilecektir. Bu nedenle özellikle misafir ağırlama konusunda sekreterlerin büyük bir özen ve hassasiyet göstermesi gerekir. Misafirleri çok uzun süre bekletmemeli, şayet uzun süre beklemeleri gerekiyorsa bunu mutlaka açık bir şekilde söylemeli bu süreci sıkıcı halden çıkarmak için birtakım girişimlerde bulunmalıdır.

Sekreterler aynı zamanda bir kurumu temsil ettikleri için dış görünüşleri de çok önemlidir. Bir kişinin sekreter olabilmesi için her zaman çok bakımlı ve özenli olması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir. Şık ancak abartıdan uzak kıyafetler tercih edilmelidir.

Sekreterlik atamaları

Bu başlığımız altında kamuya yapılan atamaları ele alacağız. Öncelikle son 2 yıl içerisinde devlet alınan personel sayısında 5 kat artış gözlemdi. Bunun en büyük sebebi ise FETÖ kadrolarından boşalan kadrolara atmaların yapılmasıdır. Kamuda sekreterlik kadroları oldukça fazladır. Hastane, üniversiteler, konsolosluk, başkonsolosluk, belediyeler, avukatlık bürolar, fabrikalar, ptt, kaymakam sekreterliği, aile hekimliği ve halk sağlığı merkezleri, kaymakam ve daha bir çok devlet kadrolarında aktif olarak çalışırlar.

Son yapılan sekreter atamalarında en düşük puan 87 seviyelerinde iken son 2 yıl üzerinden yapılan analizden en düşük olarak 84 seviyelerine kadar gerilediğini söyleyebiliriz. Lise ve 2 yıllık büro yönetimi ve sekreterlik bölüm mezunları bu kadrolara tercih yapabilmektedir.

Sekreter görev ve yetkileri nelerdir?

Sekreterin görevleri maddeler halinde inceleyeceğiz. Açık olarak sekreterin görev tanımı konumuzun ilk paragrafında bahsetmiştik. Bu başlık atlında büro, okul, ofis ve tıbbi sekreterin yapması gerekenleri liste halinde hazırladık.

  • Verilen görevleri yasal çerçevesinde uygular.
  • Bağlı olduğu amirin günlük, haftalık ve aylık iş programını hazırlar.
  • Telefonları ilgili birimlere aktarır veya gelen talepler doğrultusunda geri dönüşler sağlar.
  • Bağlı olduğu amirle birlikte toplantı günlüklerini tutar.
  • Yapılacak görevleri önceden hazırlar ve uygulaması için gerekli birimlere iletir.
  • Sekreter güler yüzlü olması gerekir. Çalıştığı firmanın marka yüzüdür.

Peki, sekreter nerede çalışır ? Sekreterin çalışabileceği bir çok alan bulunmaktadır. Özellikle kamu ve özel sektörde on binlerce sekreterlik ilanı bulunmaktadır.

Sekreter maaşları ne kadar ?

Sekreter maaşları ne kadar olmalıdır ? Bu başlığımız altında tıbbi sekreter maaşları, sekreter asistan maaşları, doktor sekreter maaşları ve genel sekreterlerin aldıkları ortalama maaşları inceleyeceğiz. Öncelikle sekreter kaç maaş alır ? sorusunu aydınlatarak başlayalım. Bu soruya direk yanıt vermek anlamsız olacaktır. Önce kişinin hangi alanda çalıştığına bakmanız gerekir. Kamuda görev yapıyor ? Yoksa özel sektörde mi çalışıyor ? Bu sorunun yanıtı verdikten sonra alt başlıklar halinde incelemeye devam edelim.

Kamuda sekreter maaşları (Devlette)

Kamu alanında görev yapacağı yüzlerce kadro bulunmaktadır. Öncelikle tıbbi sekreterlik maaş durumundan bahsederek başlamak istiyoruz. Tıbbi sekreterlik hastanelerde görev yapan personele denilmektedir. Hastane sekreter maaşları 2 bin 450 TL seviyesinden başlamaktadır. Aynı şekilde sözleşmeli sekreter maaşı 2 bin 100 TL civarındadır. Taşeron sekreterler ise kadroya geçtikten bu rakamlara yakın maaş almaktadır. Aynı işi hasta kabul sekreteri de bu rakama yakın almaktadır. Son olarak yeni atanan tıbbi sekreter maaşları 2 bin 500 TL’ye yakındır. 4 B’li sekreterler ise sözleşmeli kadrosundadır.

Devlet hastanesi tıbbi sekreter maaşları ise bu rakama yakındır. Halk sağlığı tıbbi sekreter maaşları ise 3 bin 100 TL seviyelerinde iken, üniversite hastanesi tıbbi sekreter maaşları 2 bin 900 TL ve Aile hekimliği ve sağlık ocağında çalışan tıbbi sekreter maaşları 3 bin 50 TL’ye yakındır. Büyük şehirlerde görev yapmak zordur. İstanbul da tıbbi sekreter maaşlarına ek ekstra bölge tazminatında ödenmektedir.

Büyük elçilik, başkonsolosluk ve konsolosluk sekreter maaşları ise en az 4 bin 500 TL maaş almaktadır. Aynı şekilde fakülte de görev sekreter maaşları en az 3 bin 500 TL civarındadır. Engelli personel arasında maaş farkı bulunmamaktadır.

Kamuda genel olarak sekreter kadroları şu şekildedir:

BDDK, Belediyeler, TBMM (Meclis), MEB, PTT, Tübitak, ASM, TSM, THSK, Yüksek okullar, YSK, Fakülteler, Milletvekili sekreteri, Bölüm sekreteri, Genel sekreterlik, Sağlık Bakanlığı ve Enstitüler…

Özel sektör sekreter maaşları

Özel hastanelerde görev yapan sözleşmeli personel (sekreter) asgari ücret seviyeden başlayıp 2 bin 750 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bazı özel hastaneleri örnek vermek gerekirse; Acıbadem, Medicana, Amerikan Hastanesi, Memorial, Medical,

Aynı şekilde avukatlık ve hukuk büroları ya da doktorların yanında görev yapabilir. Burada ise iş deneyimine bağlı olarak bin 950 TL ile 2 bin 850 TL arasında değişmektedir. Fabrikalar ise firmadan firmaya değişmekle birlikte asgari ücret seviyeden başlayıp 3 bin TL rakamlarına kadar ulaşmaktadır. Bu rakamdan daha yüksek kurumsal firmalarda bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse; Aselsan, TAİ, büyük holdingler, kolejler, hava alanı, ofisler,

Peki, sertifikalı tıbbi sekreter maaşları ne kadar ? Belli bir süre eğitimin ardından sertifikalı tıbbi sekreter olabilir. Çalışacağı kurum onayı verdikten sonra mezuniyete bakılmadan sekreter olabilir. Son olarak devlet memuru tıbbi sekreter maaşları 3 bin 250 TL ile 4 bin arasında değiştiğini belirtelim.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir