Anasayfa / Genel Meslekler / Sunucu ve Spiker Maaşları

Sunucu ve Spiker Maaşları

Sponsor Reklam

Sunucu ve spiker maaşları ne kadar ? 2019’en en gerçekçi verileriyle bu yazımızda geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Günümüzde iletişim olmazsa olmazların başında gelmektedir. Radyo, televizyon, telefon ve internet araçları başta olmak üzere iletişimi sağlayan önemli araçlar bulunmaktadır. Bu makalemizde radyo ve televizyonlarda program yapan sunucu ve spikerlik meslekleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Yazımız içerik olarak öncelikle spikerlik daha sonra sunucu programcısı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Spikerlik mesleği hakkında bilgiler

Bizlere sokakta olan bitenleri aktaranlardır. Sokağın nabzını tutup diğer insanların bir olay hakkında ki görüşlerini, önerilerini ve fikirlerini alan kişilerdir. Ancak aslında spiker, yazılı metinleri bizlere yani dinleyicilere aktaran kişilerdir. Peki, spikerler ne iş yapıyor ?

Spikerler sokakta gördüğümüzün dışında haber programlarını bizlere sunan kişilerdir. Daha önceden yazılı olan haberleri, olayları ve metinlere bizlere ifade aktarırlar. Birden çok farklı alanı vardır örnek vermek gerekirse; haber spikeri, spor spikeri, magazin spikeri gibi değişik ve farklı alanlarda hizmet verirler. Ancak spikerler önlerine gelen yazıları aktarmak veya gelen konukları ağırlamakla yükümlü değildir. Konu hakkında hakimiyeti olması ve konunun durumuna göre çeşitli takdimler ekleyebilmelidir.

Spikerlerin görevleri nelerdir ?

Öncelikle düzgün bir diksiyon. Spiker olmak istiyorsanız diksiyonunuz düzgün ve anlaşılır olması gereklidir. Ayrıca yönetebilme, yorum yapabilme gibi yeteneklerinizin de gelişmiş olması gereklidir. Spikerlik bir iş değildir, spikerler kendi yaptıkları işleri sanat olarak görmektedir. Bize göre de öyle olması gerekli, yapılan iş kolay bir iş değil ve oldukça zahmet ve zorluk gerektiren bir iş. Spikerlik düşünen birisi belirttiğimiz gibi dilini ve diksiyonunu düzgün kullanması gerekiyor.

Spiker olmak için gerekli şartlar nelerdir ?

Spikerlik düşünen birisi üniversitelerin radyo ve televizyon, basın ve yayıncılık, sunuculuk bölümlerinden mezun olmuş gereklidir. Alaylı spikerlikte yapılabilir fakat bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen bir kişi gerekli eğitimleri almalı ve bu işin üstüne oldukça fazla düşmesi gereklidir. Sanat okullarında spikerlik ve sunuculuk dersleri de verilmektedir. Sanat okulları dışında sunuculuk kursları ile bu işin lisansını alabilirsiniz. Nefes, diksiyon, dil ve beden dilini etkili kullanma gibi bir çok alanda da rahat ve başarılı olmalısınız.

Bir radyo spikerinin görevleri, genellikle ne tür materyaller yayınlayacaklarına bağlı olacaktır. Bir radyo spikeri spor hakkında konuşmalarını isteyen bir tesis için çalışıyorsa, spiker o bölgedeki en son haberleri yayınlayacaktır. Aynı şey haber, müzik ve seyahat için de geçerlidir.

Sunuculuk mesleği hakkında bilgiler

Sunucular güçlü ve net bir sese sahip olmaları önemlidir, çünkü tüm işleri esas olarak bu amaçlara dayanır: bilgiyi ezber üzerinden konuşulan kelimelerle iletmek. TV istasyonunun kurallarına ve düzenlemelerine bağlı olarak, bazı spikerlerinin yayınlama görevlerine ek olarak yaptıkları işleri de olabilir.

Bazı sunucuların, TV istasyonunun bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı veya bir fuara katıldığı sırada fiziksel görünüm kazanması bekleniyor. Diğer görevler arasında programı izleyen, kontrol panosunun çalışmasına yardımcı olan veya programında belirli ürün veya hizmetlerin reklamını yapan kişilerden gelen telefon görüşmelerine cevap verilebilir.

Sunucu ve spiker maaşları ne kadar ?

Bir önlisans derecesi veya bir lisans derecesi genellikle bir konuma inmek için yayın yapmak için gereklidir. Bazı mezunların tam zamanlı, ücretli bir pozisyon elde etmeden önce staj yapmaları gerekir. Belirli bir alanda, iyi yayın yapmasını istediği çok fazla bilgiye sahip olmaları gerekir.

Burada önemli olan ilk nokta personelin deneyimidir. Deneyimli personelin alacağı maaş da o denli artmaktadır. Marka yüzü ya da sesi olduktan sonra günümüz şartlarında en az 10 bin TL maaş almaktadır. Spiker maaşları 2019 senesi içerisinde asgari ücret seviyeden başlayıp, en yüksek 10 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca sponsorluk ücretleri de bu rakamlara dahildir.

Günümüzde NTV, TRT, FOX, TJK, ATV, Habertürk, Bloomberg, CNN başta olmak üzere alanında profesyonel kurumlarda görev yapmaktadır. Son olarak haber ve futbol sunuculuğu ya da spikerliği bu işte deneyimli olanların çalışabileceği bir alan olarak belirtelim.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir