Temizlikçi Maaşları (Hastane-Okul-Bakanlık)

Temizlikçi maaşları ne kadar ? 2020 yılının en gerçek ve güncel veriyle net sonuçları sizlerle paylaşacağız. Yazımızda genel anlam itibariyle bu meslekle ilgili bilinmesi gerekenleri anlatacağız. İçerik olarak kimdir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? şartları nelerdir ? genel olarak kadrolu temizlikçi ve özel şirkette görev yapan personellerin durumları karşılaştıracağız. Özel sektör de on binlerce firma ve şirket bulunurken, kamu alanında hemen hemen her yer de iş bulabilir. Kamuda çalışmak gerekli şartlar belli iken, özel sektörde ise deneyim ilk plandadır.

Temizlikçi Kimdir?

Gündelik veya bir kurum kuruluş ile anlaşmalı, temizlikten sorumlu olan kişilerin yaptığı meslektir. Peki, temizlikçi nasıl olunur? Temizlikçi olmak için herhangi bir okul okumaya gerek yoktur. Ancak bazı temizlik şirketleri en az lise diploması olan kişileri tercih etmektedir. Temizlik firmaları dışında gündelik olarak anlaşılan fiyat ile ev, ofis, bahçe vb. yerlerin temizliğinden sorumlu kişilerde vardır.

Temizlikçi Olma Şartları

Temizlikçi olmanın en birincil şartı güler yüzdür. İster bir şirket ile anlaşmalı olarak isterseniz de kendiniz olarak çalışın bu işte güler yüz her şeydir. Güler yüz kadar hijyen ve yapılan işin kalitesi de önemlidir. İş gereği birçok alanda çalışılabilir fakat hepsinden önemlisi kişinin kendi sağlığını tehlikeye atmadan gerekli koruma ve sağlık önlemlerini almasıdır. Her ne kadar temizlikten sorumlu olunsa da temizlik yapılan alanda birçok bakteri ve enfeksiyon riski taşıyabilecek kimyasallar bulunabilir. Bu sebepten dolayı koruyucu elbise ve eldiven takılmalıdır.

Kişiler evlerini veya özel alanlarını temizlikçiye açsalar da bir temizlikçinin ahlaki olarak bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Kişilere ait özel eşyalara el uzatmamak, maddi veya manevi değeri olan eşyaları izinsiz ellememek gibi. Bunları muhakkak olan şeyler demiyoruz fakat insanlık hali gereği herkes farklı karakterlere sahip kişilerdir. Bir uyarının zararı olmaz.

Temizlikçi Olarak Bir Şirkette Çalışmak

Temizlikçi olarak herhangi bir şirkette çalışmak istiyorsanız, bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı şirketlerin lise mezuniyeti şarkı bulunmakta. Bu şartın yanı sıra bazı şirketler ise temizlikçi olarak işe alacağı kişilerin, temizlikçi sertifikası veya diğer adıyla hijyen sertifikasına sahip olup olmadığına bakmakta. Bir şirket ile çalışma sürecinde ise, şirketin sizlere verdiği adresin günlük olarak veya haftanın belirli günlerin de temizliğini yapmanız gerekmektedir.

Temizlikçiler, çalışma yerlerini diğer çalışanlar ve diğer ziyaretçiler için hazır bulundurmaktan sorumludur. Zeminleri süpürme, paspaslama ve cilalama ile temizler ve korurlar; ayrıca duvarları, pencereleri ve kapıları temizler. Temizleyiciler çöp, vakumlu zemin ve temiz dökülmeleri atar.

Temizleyiciler ayrıca tehlikeli maddeler veya güvenlik veya yönetime yönelik faaliyetler için gözlerini kapalı tutmalıdır. Güvenlik görevlisi olarak işlev görmese de, uygun raporlama güvenli bir iş yeri sağlamaya yardımcı olabilir. Bir temizleyici son derece tehlikeli bir şeyi hareket ettirmeye çalışmamalıdır; bunun yerine, tehlikeli maddeleri amirlerine veya başka bir yetkili makama bildirmelidirler.

Temizlikçi maaşları ne kadar ?

Özel sektör ve kamu alanında çalışan personellerin ortalama kazançları bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Kamuda başta bakanlıklar olmak üzere taşra teşkilatında bu bölüme ihtiyaç vardır. KYK, İŞKUR, TBMM, Belediyeler, Hastaneler, Okullar bu teşkilatlarında başında gelmektedir.

Bu kurumlarda çalışabilecek için kamu memur alımlarını yakından takip etmeniz gerekiyor. Son zamanlar bu bölümle ilgili olarak şu notları düşebiliriz. Eğitim seviyesi olarak ilk öğretim ve KPSS şartı olmadan Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalıştırmak üzere 500’den fazla personel alımı gerçekleştirildi.

Kamuda en düşük memur maaşı seviyesinden 2 bin 670 TL civarında iken, özel sektör de asgari ücrettir. Kurumdan kuruma bağlı olarak değişmekle birlikte bazı kurumlarda bu rakamlar 3 bin TL’yi geçmektedir. Asgari geçim indirimine göre de maaşlarda 100 – 200 TL gibi farklılıklar olabilmektedir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir