Turist Rehberliği Maaşları Ne Kadardır?

Turist Rehberliği, ülkemizde sevilen ve beğenisi olan iş imkanlarından bir tanesidir. Özellikle yaz mevsiminde turist rehberliği para kazandırma konusunda harika işler çıkarmaktadır. Bu yazımızda ise sizlerle turist rehberliği maaşları hakkında bilgilendirme yaparak paylaşım da bulunmaktayız.

Turist Rehberliği Nedir?

Turist rehberi, ülkemize gelen turistleri belli bir mekan ve konumlarda gezdirerek onlara orayla ilgili bilgileri aktaran kişiye denmektedir. Tabi ki ülkemize yabancı ülkelerden gelen insanlar olduğu için burada yabancı dil bilmeniz sizlerin iş bulma imkanını çok daha arttıracaktır.

Ülkemiz turizm açısından zengin bir konuma ve eşsiz güzelliklere sahip olması nedeniyle turistlerin ilgi noktası olmaktadır. Bu sebepten dolayı turistlere eşlik edecek bir turist rehberleri aranmaktadır. Özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi yaz sezonunda harika bir iş imkanı doğurmaktadır.

Turist Rehberi Ne İş Yapar?

Turist rehberleri özellikleri dil konusunda kendilerini geliştirmeleri lazımdır. Turistlere yer ile ilgili konuları anlatırken doğru dili kullanmalı ve akıcı bir şekilde konuşmalarını gerçekleştirmesi lazımdır. Özel olarak turist rehberlerini işe alım yapılırken yabancı dil bilip bilmediğine dikkat edilmektedir.

Turist rehberleri özellikle Türkiye içerisinde gezinti turlarına çıkarak para kazanmaktadır. Bu işi yapacak olan kişilerin özellikle gezmeyi sevmeleri gerekmektedir, çünkü gün içerisinde bol bol gezinti yapmaktadırlar. Turistlere rehberlik ederek onları yönlendirmeleri gerekmektedir ve tabi bu esnada anlatımlarına devam etmeleri gerekmektedir.

Nasıl Turist Rehberi Olunur?

Turist rehberliği yapabilmeniz için bazı sertifika ve belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu gerekli belgeleri sizler için listelemekteyiz.

  • 2 yıllık bir Turist Rehberliği bölümü bitirmeniz gerekmektedir.
  • İyi derecede yabancı dil bilmeniz gerekmektedir.
  • Rehberlik yapılan yerleri iyi tanıması gerekmektedir.
  • Güler yüzlü ve sempatik davranışları olması gerekmektedir.

Burada sizlerle paylaştığımız maddeler genel olarak bilinen kurallardır. Bunların yanı sıra tabi ki daha resmi belgelerde gerekebilmektedir.

Turist Rehberleri Nerede Çalışabilir?

Turist rehberleri birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Özel sektör, kamu alanları gibi konumlarda geçerli işler bulabilirsiniz. Özel sektörlerde genel olarak acenteler içerisinde iş bulabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Turizm ve Kültür bakanlığına bağlı kurumlarda da iş bulabilmektesinizdir.

Turist Rehberleri Ne Kadar Kazanır?

Turist rehberleri genel olarak yaz aylarında para kazanmaktadır. 2022 yılında güncel olarak;

  • Günlük Tur: 1872 TL
  • Gece Turu: 1437 TL
  • Paket Tur: 2051 TL
  • Aylık Ücret: 8.717

Bu fiyatlar belirlenmiş ve internet üzerinde paylaşımlarını görebilmektesinizdir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 1 Mart 2023 — 12:21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir