Anasayfa / Kamu / TSK / Uzman Çavuş Maaşları 2020

Uzman Çavuş Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Uzman çavuş maaşları ne kadar ? 2020 yılı verileri… Ülkemizde sadece vatan sevgisi ile yapılabilecek bir meslektir. Doğuda terörle mücadelede, yurt içi ve yurt dışında aktif olarak görev alırlar. Bu makalemizde geniş kapsamlı olarak uzman çavuşluk mesleği hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Yazımızda ilk olarak uzman çavuş kimdir ? nasıl olunur ? başvuru şartları nelerdir ? atamaları nasıl yapılır ? mülakat aşamaları nasıldır ? maaşları ne kadar ? mesleğin zor ve kolay yönleri nelerdir ? gibi bir çok soruyu bu yazıda ele alacağız.

Uzman çavuş kimdir ?

Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde görev yapan rütbeli personeldir. Rütbe bakımından en düşük seviyededir. Operasyonlar başta olmak üzere saha aktif olarak görev alan personeldir. TSK’nin bel kemiği diye tabir edilen uzman çavuşluk hakkında son bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Öncelikle uzman çavuş olmak mantıklı mı ? soruyla başlamak isteriz. Uzman çavuşluk para ile yapılacak bir meslek değildir. Bu mesleği yapanların büyük bir bölümü sadece ve sadece vatan sevgisi ile yapmaktadır.

Peki, uzman çavuş kaç yılda kıdem alır ? İlk olarak 3. sene sonunda uzman er başlıktan uzman çavuşluğa geçiş yapılır. Daha sonra her 4 sene bir kıdem alır. Uzman çavuş doğu görevi kaç yıl ? Doğu görevini mesleki kariyeri boyunca 3 kez şark olarak tamamlar. Uzman erbaş eğitimde maaş alıyor mu ? Eğitimleri boyunca maaş almaktadır. Son güncel rakamlar 2019 senesi için en az 4 bin 500 TL civarındadır. Uzman erbaş eğitimi kaç aydır ? En az 3 ile 6 ay arasında eğitim süresi vardır.

Uzman çavuş nasıl olunur ? En güncel 2020 veriler

Uzman çavuşluk şartlarını her kuvvet kendisi belirler. Hava – Kara – Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları askerlik zorunluğu dahil olmak üzere şartları kendiler ayrı ayrı açıklar. Askerlik şartı olmadan uzman çavuş olabilir mi ? Bu şart sadece Jandarma Genel Komutanlığı için geçerlidir. Sadece Jandarma Genel Komutanlığı askerlik şartı olmadan uzman çavuş temini yapabiliyor. Bunun da 2 şartı bulunmaktadır. Eğitim seviyesi olarak en az orta öğretim mezunu olmak ve en az 20 yaşında olmak. 3 yıl uzman onbaşı görevini tamamlandıktan sonra uzman çavuşluk rütbesini hak ediyor. Daha sonra askerlik borcu ödenmiş oluyor. (Sözleşme yenilemesi yapmasa bile askerlik borcu yoktur.)

Uzman onbaşılıktan uzman çavuş geçiş şu şekilde yapılmaktadır. Askerliğini çavuş olarak yapan kişiler direk uzman çavuş rütbesiyle başlar. Yine askerliği er ya da on başı olarak yapmış kişiler uzman onbaşı olarak göreve başlar. Göreve başladıktan 6 ay sonra bulduğunuz bölgede ki komutanın inisiyatifi ile uzman çavuşluk rütbesi alınır. Normal şartlarda birlik komutanın olumlu not düşmesi halinde 6 ay erken terfi almış olur.

Alımları şu şekilde işletmektedir. Komutanlıkları her biri ayrı ayrı alım şartları açıklamaktadır. İlk olarak hangi komutanlığa başvuru yapılacaksa o komutanlığının resmi internet sitesine girerek ön başvuru yapılması gerekiyor. Daha sonra başvuru esnasında istenen evrakları hazırlanması gerekiyor. Burada istenen belgeler eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Sınava girişte adayın yanında bulunması gerekiyor.

Sınav yerlerinin açıklanmasının ardından evraklarını yanınıza alarak belirtilen yere 1 saat erken gidilmesine yarar vardır. Sınav yerinde kayıt evraklarının bakıldığı bir yer vardır. Evraklar tamam ise direk sınava geçer, değilse adayı geri gönderir. Sınavdan sonra okunması süresi yaklaşık yarım saattir. Yarım saat sonunda sınavda başarılı olan adayların kilo ve boy ölçümü yapılmaktadır. Bu süreçten sonra ön sağlık muayenesi yapılmaktadır. Burada;

  • Göz testi (yakınlık – uzaklık, renk körlüğü gibi)
  • Vücutta kesik yara izlerin olup olması,

Bu aşamaya kadar başarılı olan adayların bir sonra ki katılacağı durum spor testidir. Burada spor adına şınav, mekik (40), barfiks (3), sıçrama (1 metre) ve koşu (1500 metre) yer almaktadır.

Son aşama olarak mülakat gerçekleştirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tek tek anlatmaya çalışacağız. Mülakatların genelinde yorumlara dayalı soru cevap sistemi vardır. Burada adayların son derece rahat olması gerekmektedir. Adayın komutanların sormuş olduğu sorulara rahat kendinden emin şekilde cevap vermesi gerekmektedir. Bu süreçten sonra başarılı olan adaylara hastane sevk kağıdı verilmektedir. Adayın başarısız olması halinde dosyası verilerek gönderilme işlemi yapılmaktadır.

Hastaneye sevk olduktan sonra bilgi işleme başvurarak evrakların teslim işlemi yapılır. Toplamda 12 doktor kontrolü yaparak “Uzman Çavuş Olur – Komando Olur” raporunun alınması gerekmektedir. Burada yazan bilgiye göre ataması yapılır. Eğer “Komando Olamaz” yazarsa, adayın komando olma şansı yoktur.

Hastane işlemin ardından aday atama bekler. Ataması yapıldıktan sonra kursiyer olarak hangi bölgeye ataması yapıldığıysa maaşla eğitim alır. (son rakamlar 4 bin 500 TL civarında) Burada gideceğe birliğe aşağıda ki listeyi göstermesini tavsiye edebiliriz.

  • Sırt çantası ya da valiz
  • Tıraş takımları
  • 2 – 3 tane pantolon, gömlek, tişört yada mevsime göre 1 tane mont
  • İç çamaşır, çorap

Eğitim sonunda görevlendirmesi çıkarak resmi olarak göreve başlar.

Uzman çavuş maaşları ne kadar ?

Bu son başlığımız uzman çavuş maaşları hususunda geniş kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağız. Her kuvvet komutanlıkları tek tek incelerken önemli noktaları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle uzman çavuş maaşları zammı 2019 senesi içerisinde en az enflasyon tutarında gelmesini bekliyoruz. Ortalama %15 – %20 civarında bir zam oranın çıkmasına (senelik) kesin gözle bakılıyor. Peki, uzman çavuş maaşları ne kadar oldu ? Son yapılan zamlarla birlikte en düşük uzman çavuş maaşı 4 bin 280 TL oldu. Uzman çavuş maaşları ne zaman yatar ? Her ayın 10 ile 15 arasında maaşların yattığını biliyoruz. (Memurlarda) Peki, uzman çavuş maaş bordrosu nereden alınır ? Bordo işlemi bulunduğu birlikten olduğu gibi e devlet üzerinde de bordro alınabilmektedir. Uzman çavuş başlangıç maaşı da 2019 yılı için yukarıda belirtmiş olduğumuz rakama yakındır.

Uzman çavuş maaşları doğu ve batı

Doğu ve batı arasında çalışmada en az bin TL aylık fark oluşmaktadır. Burada en az tabirini kullanıyoruz. Çünkü operasyon tazminatı ile bu fark bin 500 TL ve üzerine çıktığı durumlarda olmaktadır. Şu şekilde izah edelim. Batı bölgesinde asayişte görev yapan uzman ile doğu operasyonda olan personel arasında net bin 500 TL fark vardır. Batıda ki personel 4 bin 500 TL alırken, doğu da ki uzman en az 6 bin TL maaş almaktadır. Özellikle jandarma – deniz – hava – kara uzmanları arasında maaş yönünde bu fark bulunmaktadır. Sözleşmeli uzman çavuş maaşları doğuda burada belirttiğimiz rakamlara yakın almaktadır. Özellikle sınır ötesinde (Afrin, Suriye) gibi bölgelerde operasyonlarda ekstra tazminatları vardır.

Ülke içinde görev yapan personel ne kadar alıyor ? Bunlardan önce hangi birim ya kuvvet komutanlığında çalıştığını bilmek gerekir. Uzmanların aktif olarak görev yaptıkları yerlerden bazılarını sıralamak gerekirse; deniz, hava, kara, trafik, mebs, jandarma, asayiş, lojistik, komando, jöh, pöh, piyade, jöak, istihkam, sahil güvenlik, ikmal, istihbarat, veteriner, serdümen ve sağlıkçı uzman çavuşlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki, uzman onbaşı uzman çavuş maaş farkı ? Ortalama 300 – 500 TL arasında maaş farkı bulunmaktadır. Uzman maaşlarını en güncel şekliyle anlatmaya çalıştık. Son olarak şu detayları vermeden geçemeyeceğiz. Görev başlayan lise, 2 yıllık ya da üniversite mezunu uzmanlar arasında fazla maaş farkı bulunmamaktadır. Yeni atanan (atanan) uzman çavuş maaşları batı 4 bin TL civarında, doğu 6 bin TL ve üzerindedir. Yeni yılda uzman çavuş maaşları zam oranları yansıtılmamıştır. Verilecek orana göre rakamlar yükselebilir. En yüksek uzman çavuş maaşları 7 bin TL civarındadır.


2 Yorumlar

  1. Çalışma saatleri hakkında hiç bilgiu yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir