Anasayfa / Kamu / İçişleri / Vali Maaşları 2020

Vali Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Vali maaşları ne kadar ? Bu yazımızda genel olarak valilik hakkında tüm detayları inceleyeceğiz. Vali olmak isteyen adayların için hangi süreçlerden geçeceği, atamalarının nasıl olduğunu, görev ve yetkilerinden bahsederken genel olarak sorulabilecek bir çok soruya bakacağız.

İlk olarak vali kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? atamaları nasıl olur ? hangi aşamalardan geçmesi gerekir ? İşte tüm detayları ile birlikte valilik mesleği…

Vali kimdir ? Kime denir ? Görevleri nelerdir ?

Bulunduğu ilin mülki amiri validir. Valiler kanunlarca belirtilen görevleri yapmakla yükümlüdür. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Bakanlıklar tarafından verilen emirleri uygular ve gerekli tüm önemleri alır. Kanunlarca verilen tüm yetkileri kullanarak genel çıkartır ve uygular. İlde olan tüm devlet kurumlarını denetler. Yapılacak olan tüm resmi törenlere katılır. Bulunduğu bölgeye devlet büyüklerinin ziyaret edeceği zaman karşılama töreni yapar ve karşılar. Aynı şekilde bulduğu bölgede kolluk kuvvetlerinin en yetkili kişidir. Bölgede yaşanabilecek sorunlara karşı kamu düzenini korumak için gerekli tüm tedbirleri alır.

Bunlar dışında devlet memurlarını direk olarak atamasını veya kısmi görüş bildirmesi konusunda yetkileri bulunmaktadır. Son olarak illerde bulunan kuruluşlarda kanunlar çerçevesinde vesayet yetkisi hakkı bulunmaktadır.

Vali hakkında kısa kısa bilgiler

Bir ülkeyi düşündüğümüzde hükumet, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, hükümette yer alan mevkiler gibi farklı başlıkların olduğunu görebiliriz. Vatandaşın beklentileri seçilen hükumet tarafından değerlendirilerek çözüm bulmak adına çalışmalar yürütülmektedir. İl ve ilçelerde gerçekleştirilen hazırlıklara çevre düzenlemesi de dahildir. Böylece yapılan park ve bahçeler halkın kullanımına açılmakta, kaldırımların ve yolların düzeltilmesi ulaşımın daha rahat ilerlemesine katkı sağlamaktadır. Ulaşım kapsamında seçenekler vatandaşlara sunulmaktadır ki gelişen teknolojiyle birlikte metrolarda otobüs ve dolmuş gibi taşıtlarla birlikte hizmet vermeye başlamıştır. Genel çerçeveden bakıldığında yönetim olarak her makam farklı bir alanda çalışmakta, böylelikle bütünlük oluşturmak amaçlanmaktadır. Yönetimde yer alan mevkilerden biri vali olarak tanımlanmaktadır.

Vali, görev yaptığı ilde yönetim sistemindeki en yetkili kişi olarak çalışmakta, hükumet tarafından alınan kararların duyurulması noktasında görevini sürdürmektedir. Ayrıca bu kararların uygulanmasından sorumlu kişide yine vali olmaktadır. Bir ilde hükumet adına işlerin yürütülmesi için çalışan en yetkili kişi olan vali, atama ile görevinin başına gelmektedir. İlçe yönetimiyle ilgilenen Kaymakamlık valiliğe bağlı olan birimlerdendir.

Vali nasıl olunur ?

Vali olabilmek için ilk önce kaymakam olmak gereklidir. İlk aşamada eğitimi olarak şu bölümleri bitirmesi gereklidir.

  1. Hukuk Fakültesi,
  2. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
  3. İşletme Fakültesi,
  4. Siyasi Bilimler Fakültesi,

Bu mezunu iseniz kaymakam olabilirsiniz. Daha sonra da vali olabilirsiniz. Tabi bu süreç burada yazdığımız kadar kolay değildir. En önemli şartların başında 35 yaş sınırı gelmektedir. 2016 yılında yapılan değişiklik ile KPSS şartı kaldırılmıştır. Buna ek olarak 160 sorudan oluşan bir sınav sistemi getirilmiştir. Bu sınavda başarılı olan adaylar için mülakat süreci başlamaktadır. Burada da başarılı olan kişiler için kaymakam stajyerliği dönemi başlamaktadır. Bu süre ortalama 3 senedir. Bu aşamaları geçtikten sonra 6. sınıf ilçede kaymakam olarak atanır. Yaklaşık olarak 2 yıl görev yaptıktan sonra başarısına göre vali yardımcısı kadrosuna atanır. Buradan sonra valilik için gerekli şartları sağladığı takdirde vali olabilir.

Vali maaşları ne kadar ?

Vali maaşlarını bu başlığımız altında inceleyeceğiz. İlk olarak vali yardımcısı ne kadar maaş alıyor ? soruyla başlayalım. Vali yardımcısı ortalama 9 bin TL civarında maaş almaktadır. Vali danışmanı (muavini ) maaşları ne kadar alıyor ? En az 5 bin TL diyebiliriz. Peki valiler ne kadar maaş alıyor ? Bulunduğu ile göre küçük değişikler göstermekte birlikte yaklaşık 11 bin TL maaş almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Kaymakam Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir