Anasayfa / Kamu / KİT / Veznedar Maaşları

Veznedar Maaşları

Sponsor Reklam

Veznedar maaşları ne kadar ? En iyi meslekler arasında yerini alan bu dalı inceleyeceğiz. Mesleki olarak çalışabileceği PTT, bankalar (Akbank, Vakıfbank), Noterler, Gümrükler ve Maliye kurumlarında aktif olarak görev almaktadır. Tanım olarak şu bilgileri paylaşabiliriz. Veznedarlar hizmet sektöründe çalışan ve genellikle evrak ve düzenleme işleriyle ilgilenen kişilerdir.

Veznedar Ne İş Yapar?

Duruma göre farklılık gösterebilir. Birden çok alanda farklı ve değişik şekilde veznedarlık görevi yapılabilir. Bankacılık, noter, hotel, postane, devlet kurumları gibi birçok alanda geçerli olan veznedarlık görevi kişilere ait olan evrak ve düzenleme işleriyle ilgilenirler.

Örneğin bir bankada gelen kişilere yön gösterme, evraklarını düzenleme, bilgisayar veya veri giriş ortamına verilerin girilmesi gibi birçok iş türü vardır. Farklı kurumlara göre farklı adlar altında olsa da genel olarak hepsi veznedarlık çatısı altında toplanmaktadır.

Veznedar Nasıl Olunur?

Devlet kurumlarında veznedar olabilmek için o alana ait bir alandan mezuniyetinizi belgelemeniz gerekmektedir. Diğer adımda ise KPSS Sınavı vardır. KPSS sınavından gerekli puanı aldığınız takdirde istediğiniz alanda veznedar olarak devlet kurumlarında çalışabilirsiniz. Özel kurumlarda ise işler biraz daha farklıdır, bazı özel işletmeler o alan ile ilgili olarak sertifika veya o alandan mezun olduğunuzu belli eden bir diploma istemektedir.

Veznedarların Görevleri

Günümüzün teknoloji çağında bir veznedar olmak istiyorsanız bilgiyi ve teknolojiyi iyi kullanmanız gereklidir. Karşınızda ki kişilere güler yüzlü yaklaşmanız gereklidir, bu mesleği hangi alanda yaparsanız yapın muhakkak teknolojik olarak kendinizi geliştirmiş olmalısınız.

Örneğin bir bankada veya hotelde veznedar olarak çalışıyorsanız o kuruma ait olan yazılım veya programları biliyor olmalı ve iyi kullanabiliyor olmalısınız.

Veznedar maaşları ne kadar ?

Bu mesleği yapacak olan personellerin özel ve kamu alanında çalışabileceği bir çok firma/ urum bulunmaktadır. Yaptığı işi önemsemesi çok dikkatli olması gerekmektedir. Kurumlarda en düşük 3 bin 500 TL maaş alırken, özel sektörde (otel gibi) yerlerde ise bu rakam 3 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Burada en önemli nokta çalıştığı işletmenin kurumsallığıdır.

Genel anlatımlar bu meslek hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz detaylar için hemen bize yazın.


Bir önceki yazımız olan ARFF Memur Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir