Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katibi maaşları ne kadar ? Hayatta memuriyet anlamında en çok talep gören meslek gruplarının içerisinde yer alan zabıt katipliği hakkında tüm merak edilenleri bu makalemizde anlatacağız. Devlet kurumlarında son zamanlarda fetö temizliği ile birlikte memur atamalarında rekor seviyelerinde alımlar gerçekleştirildi. Bu denli yapılan atamalarda Adalet Bakanlığının payı bir hayli yüksek. Bu mesleği merak eden ve araştıranlar için hazırladığımız rehberimiz de; nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıl gerçekleştirilir ? gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Zabit katibi kime denir ?

Günümüzde tercih edilen çeşitli meslek dalları mevcuttur. Ülkemizde devlet kurumlarında farklı bölümlerde olmak üzere birçok kişi görevlendirilmekte, meslek seçimi yapan bireyler çalışmalarına başlamaktadır. Mahkemelerde bu yerlerden biridir ve tercih edilen meslekler içerisine zabıt katipliği dâhildir. Genel olarak bakıldığında zabıt katibi adliye ve cezaevlerinde, savcılık kalemlerinde ve icra müdürlüklerinde görev almaktadır. Zabıt katibi aynı zamanda yazıcı olarak da nitelendirilebilir çünkü yaptıkları iş gereği bulundukları kurumda yazı yazmaktadırlar. Bazen mahkeme haberlerinde zabıt katibi yani yazıcıların hakim tarafından söylenenleri tutanaklara yazdığı görülebilmektedir. Mahkemeler muhtelif işlemlerin gerçekleştirildiği bir yargı yeridir, dolayısıyla yargılamalar esnasında keşif yapılması gerektiği takdirde zabıt katibi hakimle birlikte incelemeye katılarak tutanak tutmaktadır.

Kurumlar kendi içerisinde işleri barındırmakta, yapılan işlemler sırasında çeşitli belgeler kullanılmakta ve bunlar hazırlanarak dosyalar halinde muhafaza edilmektedir. Zabıt katibi olan bir kişinin görevleri arasında dosya ve kayıtları muntazam bir şekilde tutması bulunmaktadır. Cezaevinde çalışan bir zabıt katibiyse mahkumlarla veya herhangi bir konuyla ilgili kurumlar arası yazışmalarda görev yapmaktadır.

Zabıt katibi maaşları (en güncel)

Bu başlığımız altında merak edilen maaş konusunda genel bilgiler vereceğiz. Konumuza tam olarak giriş yapmadan önce şu detayı paylaşmak istiyoruz. Bu paylaştığımız maaşlar kişinin hizmet yılı ve derecesi, eğitim seviyesi, evli ya da bekar olması, çalıştığı il gibi kritere bağlı olarak değişmektedir. Bahsettiğimiz rakamlar ortalamadır.

Memurlar yılda 2 defa zam alır. Zam oranları çift yıllarda belli olur. Yani  2018 – 2020 yıllarında memurların zam oranlarının açıklanacağı yıllardır. Senelik bazda verilen zam miktarı enflasyonun altında kalırsa, maaşlara enflasyon farkı ödenir. Yani senelik verilen zam oranı %10 fakat çıkan enflasyon %12 ise aradaki %2 enflasyon farkı maaşlara yansıtılır.

Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zam oranları 2018 yılı için 4+3,5 olurken 2019 da 4+5 olarak açıklandı. Burada bahsettiğimiz rakamlar Temmuz 2018’den geçerli ve enflasyon farkı eklenmiş sonuçlardır.

maaslari.gen.tr Tem.18 Oca.19 Tem.19
Zabıt Katibi 3045 TL 3166,8 TL 3325,14 TL

2019 yılında verilen zamlar eklenerek en düşük zabıt katibi maaşı bulunmuştur. Ayrıca yılında çıkacak enflasyona göre de bu rakamların değişeceğini hatırlatmak isteriz. Zabıt katibi maaşlarında iyileştirme konusu her zaman gündem de olmuştur.

Zabit katibi brüt maaşı

Brüt maaş demek vergiler ve diğer ödemeler kesinti yapılmamış hali demektir. Yani 5 bin TL brütü olan bir memur kesintilerle birlikte 3 bin 200 TL gibi maaş alabilir. Bunun hesabı da vergi dilimlerine göre değişmektedir. Ocak ayında 3 bin 400 TL alırken, Aralık ayında 3 bin TL’ye kadar düşüş olmaktadır. Buda genellikle vergi dilimden kaynaklıdır.

Zabıt katibi başlangıç maaşı

Yukarıda tabloda başlangıç maaşını açıklamıştır. Dikkat edilmesi gereken iş başı yapan personelin evli ya da bekar olmasıdır. Genellikle buradaki ufak rakamlar ile maaşlarda değişiklik olmaktadır. Yaklaşık başlangıç maaşı 3045 TL’dir.

Zabıt katibi derecelere göre maaşlar

En çok merak edilen kademe ve derece olayıdır. Lise mezunu bir personelin derecesi 13 kademesi 3’den başlar. Maksimum 3 Dereceye kadar yükselip emekli olur. Meslek yüksek okulundan mezunu 10 derece ve 2 kademeden iş başı yapar. En fazla 1. dereceye kadar yükselebilir. Lisans mezunu 9 dereceden ve 1. kademeden iş başı yapar.

maaslari.gen.tr Derece Kademe Maaşları
Zabıt Katibi 13 3 3.045,00 ₺
10 2 3.166,80 ₺
9 1 3.293,47 ₺

Danıştay – Yargıtay – (YSK) zabıt katibi

Adalet Bakanlığına bağlı en yüksek dereceli kurumlardır. Burada görev yapan zabıt katibi diğer adliyelere göre iş yoğunluğu biraz fazladır. Ortalama maaşları da birbirine yakındır. Sonuç itibariyle yeni maaş artışıyla zabıt katibi maaşı 3045 TL’dir.

Sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibi maaşları

Bu son başlığımızda sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibi maaşları hususundadır. Öncelikle son zamanlarda yapılan memur alımları %90’ı sözleşmeli personeldir. Bunun yapılmasını en büyük sebebi ise FETÖ olayından sonra devletin her yerine yerleşmesidir. Sonuç itibariyle sözleşmeli personellerle 3 sene aralıklarla (kurumdan kuruma değişir) sözleşme yapılmaktadır. Kadroluya göre ne farkı derseniz ? Maaş dışında hiç bir farkı yoktur. İşini doğru ve temiz yapana kimse dokunmaz. Sözleşmeli ise 2849 TL ile iş başı yapar. (bekar personel göre)

maaslari.gen.tr Tem.18 Oca.19 Tem.19
Zabıt Katibi 2849 TL 2962,96 TL 3111,10 TL

Zabit Katibi Maaşları 2023 Yılında Ne Kadardır?

 • Lise mezunu yeni başlayan sözleşmeli zabit katibi maaşı: 14.890 TL.
 • Önlisans mezunu yeni başlayan sözleşmeli zabit katibi maaşı: 15.800 TL
 • Lisans mezunu yeni başlayan sözleşmeli zabit katibi maaşı: 17.952 TL


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 7 Şubat 2023 — 21:24

8 Comments

Add a Comment
 1. 2018 temmuzda en düşük kaç lira

 2. geçen ay 3025 TL aldım, evli 2 yıllık mezunum

  1. eşin çalışıyordur muhtemelen, yoksa eş yardımı ile birlikte yorum yaptığınız tarih itibariyle maaşınız en az 249 tl bir artış ile yatmış olacaktı. Yanılıyor muyum

   1. Selamlar,

    Cevabınız için teşekkür ederiz.

 3. atamalar ne oldu ? gelişme var mı ? 10 bin personel alınacak diyorlardı ? bilgi verirmisiniz

 4. yukarıdaki tablolardaki maaşlar net mi brüt mü ?

  1. Merhabalar,

   Nettir.

 5. Merhabalar bugün imzaladığım sözleşmede brüt maaş 2935 lira olarak görünüyor. Özellikle baktım net değil brüt yazıyor. Bu işte bir yanlışlık mı var yoksa sadece benim kafamamı takıldı. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir