Anasayfa / Kamu / İçişleri / Belediye / Zabıta Maaşları 2020

Zabıta Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Zabıta maaşları ne kadar ? 2020 yılına ait güncel bilgilerle zabıtalar hakkında merak edilen tüm noktaları paylaşacağız. Günümüzde en popüler meslekler arasında gösterilen zabıtalık hakkında bilinmedikleri tüm bir yazı altında topladık. Vakit kaybetmeden yazımıza giriş yapalım. Belediyelere bağlı birimler tarafından denetleme amacıyla kurulan birimlere zabıta müdürlükleri denilmektedir. Belediyenin aktif faaliyetleri arasında denetleme ve kontrol mekanizması olduğundan bu görevi de zabıta amirlikleri yürütmektedir.

Zabıta olmak istiyorum

Bireyler öğrenim hayatları süresince kendileri için uygun olan ve hayalini kurdukları mesleğe sahip olmak istemektedir. Dolayısıyla meslek seçimi kişiler için önem arz etmektedir. Zabıtalık gerek günlük yaşamda gerekse haberlerde karşılaştığımız mesleklerden bir tanesidir.

Zabıta olarak çalışmasını sürdüren kişiler bulundukları alanda huzur ve güven ortamının tahsisi için görev yapmaktadır. Ülkemizde vatandaşların yöneldiği meslek dallarından biri olan zabıtalık belediyelere bağlı olarak hizmet sunmaktadır. Yaşam alanı olarak düzenlenen ve çeşitli devlet kurumları, öğrenim yerleri ve bireylerin günlük gereksinimlerini karşılamak noktasında hizmet veren yapıları içeren yerlerde bulunan zabıtalar çalıştıkları alan kapsamında hem şehrin düzeni konusunda gerekli denetimler üzerinde durmak, aynı zamanda seyyar satıcılara yönelikte görev yapmakla yükümlüdür.

Vatandaşların yaşamını kolaylaştırması amacıyla muhtelif hizmetlerde kullanılmak üzere projesi oluşturulan ve hayata geçirilerek inşası tamamlanan yapıların dışında kaçak olarak inşaatı başlatılan bina ve gecekondular bulunmaktadır. Zabıtaların bir diğer vazifesi de kaçak inşaat ve gecekondu denetimi yapmaktır. Ayrıca ulaştırma konusunda şehir içi trafik hizmetlerinde zabıtalar görev almaktadır.

Büyükşehir belediyesi zabıta maaşları

Zabıtalar çalıştığı il ve ilçeye farklı maaşlar almaktadır. Genel olarak burada anlatacağım hususlarda bu bilgiyi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Öncelikle çalışma şartları farklılıklar göstermektedir. İlçe de görev yapan personel il belediyeye göre iş yükü hafiftir. Aynı şekilde normal ilde ki personel ise büyükşehire göre daha az çalışma yükümlüğü vardır. Büyükşehirler de fazla personel olsa da görev alanı geniştir. Yani büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde çıkabilecek her türlü faaliyette aktif olarak çalışırlar. Aldıkları maaşlarda bu denli farklılık göstermektedir. Büyük şehir de görev zabıta en az 4200 TL maaş alır.

Zabıta başlangıç maaşı

İlçe ve il belediyelerine göre başlangıç ücretleri değişmektedir. Ortalama 3000 TL ile 4200 TL arasında başlangıç maaşlarına sahiptir. Ekstra olarak mesai, yan ödemeler ve tazminatlara göre değişkenlik gösterir.

Trafik zabıta ve eri

İlk görev olarak kabul edilen er maaşı hususunda bu başlığımız altında genel bilgiler paylaşacağız. Zabıta olmak belediyeden belediye göre değişmekle birlikte, göreve başlayan personel 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olur. Böylece devlet memurlarına verilen zamla birlikte maaşları yılda 2 kez zamlanır. Yukarıda ki konularımızda belirttiğimiz gibi ilçe ve ile bağlı değişmekle birlikte ortalama 3500 TL maaş alır.

Zabıta amiri maaşı (komiser)

Zabıta birimden sorumlu kişinin unvanı amirdir. Amir o birimden sorumludur. Zabıtalarının görevlendirme yerini, çalışma alanlarını sistematik şekilde ayarlar. Gelen şikayetler üzerine gerekli incelemelerin yapılması konusunda en etkili kişidir. Kısaca zabıta amiri, ilçe ya da ilde kendi alanıyla ilgili faaliyet gösteren işlerden sorumludur. Ortalama maaşı da 5 bin 500 TL’dir.

Sözleşmeli ve kadrolu zabıta maaşları

Son zamanlarda yapılan alımların %70’i sözleşmeli personel üzerinedir. Genellikle 3’er senelik anlaşmalar şekilde yapılmaktadır. Sözleşmeli personel ile kadrolu zabıta arasında ortalama %10 – %15’lik bir maaş farkı bulunmaktadır. Yani 3000 TL alan kadrolu zabıta personeli ile sözleşmeli 300 TL fark bulunmaktadır. Zabıta emekli olduktan sonra alacağı maaş son aydığı aylıktan en az %40 daha düşüktür. Kısaca hesap gerekirse; 25 senelik zabıtanın son aylığı 5 bin TL varsayalım. Emekli olduktan sonra alacağı rakama maksimum 3 bin TL’dir.

Zabıta maaşını nereden alır ?

Personeller belediyeden maaşı almaktadır. Belediyenin anlaşma yaptığı göre aldığı maaş bankası değişmektedir. Genellikle kamu bankaları bu alanda başarılıdır. Ayrıca belediye banka arasında protokole göre promosyon hakları vardır. Yine belediyenin zabıta personeline ödediği maaş etkeniyle birlikte aldıkları promosyon parası değişmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir